Výbuch plynu v Hradci Králové si vyžádal jednoho mrtvého a šest zraněných

Hradec Králové - Výbuch plynu ve Střelecké ulici v Hradci Králové si vyžádal jednu oběť - třiatřicetiletou ženu - a šest zraněných, z toho jedno zranění je těžké. Tři děti a tři dospělé odvezli záchranáři do nemocnic v Hradci a Praze. Exploze poničila pětipatrový obytný dům nedaleko známé vily Anička. Na místo dorazily desítky záchranářů a policie omezila dopravu v okolí.

Výbuch zranil tři děti ve věku jeden rok, osm a jedenáct let. Podle zástupce ředitele královéhradecké zdravotní záchranné služby Jiřího Maška mají lehká až středně těžká zranění. Podobná zranění mají i další dva dospělí. V nejvážnějším stavu je sedmaosmdesátiletý muž, kterého s popáleninami na 60 procentech těla převezl vrtulník do popáleninového centra v Praze-Vinohradech.

Přímo k místu neštěstí přijel speciální autobus, který sloužil jako dočasné útočiště pro všechny obyvatele poškozeného domu, kteří by se chtěli ohřát. V něm také zasedal krizový štáb. Město nabídlo náhradní ubytování lidem, kteří nemohou nocovat doma. Mluvčí hradeckého magistrátu Václav Svoboda ovšem uvedl, že si lidé z deseti neobyvatelných bytů zajistili přenocování u příbuzných.

Okna jsou rozbitá i v celém okolí. Hradecký primátor Otakar Divíšek podobné neštěstí ve městě nepamatuje. „Město lidem ze zasažených bytů poskytne náhradní bydlení, o osudu domu rozhodne statik,“ řekl. Dům není městský, zástupci magistrátu nyní shání majitele.

Mluvčí Východočeské plynárenské Luboš Falhaur potvrdil, že v domě má firma odběrná místa zemního plynu. „Na místě jsou naši technici. Vše zjišťujeme. Příčiny neštěstí zatím neznáme,“ řekl Falhaur. „Na naši linku pohotovost-plyn na telefonním čísle 1239 nebyla v minulosti hlášena žádná událost, žádný únik plynu v tomto objektu,“ dodává Farhoul s tím, že společnost každoročně provádí kontroly svých zařízení.