Klaus se 17. listopadu žádné vzpomínky nezúčastnil

Praha - Prezident Václav Klaus se nedostavil na žádnou vzpomínkovou akci v rámci svátku 17. listopadu kvůli únavě z předešlého bohatého programu. Jeho mluvčí Radim Ochvat podotkl, že se Klaus mimo jiné připravoval na jednání Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě. Oslavy připomínající události z roku 1939 a 1989 nenavštívil Klaus poprvé od svého zvolení prezidentem ČR v roce 2003.

„Pan prezident odpočíval po náročném programu z minulých dnů,“ sdělil Ochvat. Kromě toho prý využil státní svátek také k přípravě na jednání Ústavního soudu, který bude 25. listopadu rozhodovat o Lisabonské smlouvě. Jejím cílem je evropská strukturální reforma a český prezident patří k jejím zarytým kritikům. Ústavní soud má nyní posoudit soulad smlouvy s českou ústavou, což je podmínkou pro další postup při její ratifikaci.

Prezident Klaus minulý týden navštívil Irsko, které v červnovém referendu Lisabonskou smlouvu zamítlo. Při této státní návštěvě se soukromě setkal s předákem irských odpůrců smlouvy Declanem Ganleym, což vyvolalo nelibé reakce. Klausovo chování v této souvislosti kritizoval nejen zahraniční a domácí tisk, ale také politici a politologové.

Hlavu státu při pondělní pietní akci u pražské Hlávkovy koleje zastoupil Ladislav Mravec z kanceláře prezidenta, který při vzpomínce na události 17. listopadu přednesl Klausovu zdravici. Památku vysokoškolských studentů, kteří byli před 69 lety oběťmi nacistické perzekuce, na stejném místě uctila řada ústavních činitelů v čele s premiérem Mirkem Topolánkem (ODS).