Topolánek označil vznik velkých koalic v krajích za další prohru ODS

České Budějovice - Vznik velkých koalic ČSSD a ODS v některých krajích označil premiér Mirek Topolánek za další prohru ODS. Řekl to dnes v Českých Budějovicích, kde se účastnil regionálního sněmu strany. "Já jsem dosud říkal, že letos jsou naše volební výsledky 1:2. Po prezidentské volbě jsme prohráli volby krajské a senátní, po ustavení některých koalic za cenu programových ústupků už je to 1:3," řekl Topolánek. Velké koalice mají vládnout v Jihomoravském a Jihočeském kraji. Spolu s lidovci pak obě strany povládnou i ve Zlínském a Olomouckém kraji.

.

Předseda ODS zdůraznil, že rozhodnutí o takovém uspořádání koalice je odpovědností každého regionu, do níž mu nepřísluší zasahovat. Nedomnívá se ale, že to straně pomůže. „Myslím, že pokud jsme byli ve volbách do krajů a Senátu pro naše voliče nečitelní, možná nesrozumitelní, tak tím, že jsme uzavřeli koalice za cenu některých ústupků, jsme ten pocit jenom prohloubili,“ uvedl.

Koaliční dohodu ČSSD a ODS v Jihomoravském kraji na úkor programu
kritizoval i ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Vyjednavači v ní souhlasili s tím, že kraj bude za lidi od ledna platit poplatky v krajských nemocnicích a také se zavázali, že podpoří na celostátní úrovni zákon, který by poplatky rušil. Julínek označil dohodu za nedůstojnou.

Julínek, který je zároveň místopředsedou jihomoravské ODS a senátorem za Brno-venkov, kritizuje, že o mantinelech koaliční smlouvy nejednala dřív regionální rada jihomoravských občanských demokratů, jejíž zasedání bylo podle něj dvakrát odloženo. „Pokud se máme sejít až dnes večer, abychom se seznámili s hotovými závěry vyjednávání, nemohu já jako místopředseda rady ani moji kolegové dohodu korigovat a hájit důležité zásady politiky ODS,“ uvedl.

Krajská vedení obou stran by měly podepsat definitivní znění koaliční smlouvy při dnešní tiskové konferenci ve 21:00. Smlouvu již dnes oba vyjednávací týmy ústně schválily. Hejtmana, jeho náměstky i radní pak zvolí zastupitelé na páteční schůzi.