Meteorologové varují před silným větrem

Praha - Od dnešní půlnoci až do sobotního rána může na některých místech České republiky foukat silný vítr. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav. Podle odborníků mohou nárazy větru na hřebenech hor místy dosáhnout až rychlosti 110 kilometrů za hodinu.

Silný vítr bude vát od západu, na většině území bude mít rychlost 29 až 43 kilometry za hodinu, v nárazech a na horách 54 až 90 kilometrů za hodinu, na hřebenech hor pak ojediněle až kolem 110 kilometrů za hodinu.

Od dnešní půlnoci do čtvrtečních 23:00 bude silný vítr vát v Praze a v krajích Středočeském, Jihočeském, Pardubickém, Královéhradeckém, Libereckém, Ústeckém, Olomouckém, Moravskoslezském a Vysočina. Od dnešní půlnoci až do soboty 06:00 pak bude vítr v kraji Karlovarském a Plzeňském.

Lidé by se měli snažit předejít škodám, které může silný vítr způsobit. Meteorologové radí zabezpečit okna, skleníky, lehčí věci a ukotvit stavební jeřáby. Lidé by neměli, pokud nemusí, chodit poblíž starších budov a v blízkosti větších stromů. Řidiči by měli za jízdy přiměřeně snížit rychlost, protože náhlý boční náraz větru může učinit auto neovladatelným. Je třeba také dávat pozor na možnost pádu drátů elektrických rozvodů. Pokud leží na zemi, zásadně se k nim člověk nemá přibližovat.