O zveřejňování odposlechů se bude ještě jednat

Praha - Možnost, že by se zákaz zveřejňování obsahu odposlechů nebo trestných spisů nevztahoval na informace o veřejných činitelích, je stále ve hře. S žádostí o zrušení zákazu dnes přišli za předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou (ODS) šéfredaktoři předních českých deníků a některých časopisů. Sobotka po setkání novinářům řekl, že chce tuto možnost podrobit právnímu rozboru. "Máme čas do desátého prosince," vzkázal jim Sobotka s tím, že tento den začne další schůze Senátu.

Na ní by horní komora projednávala příslušnou novelu trestního řádu a trestního zákona. Předtím se těmito normami budou zabývat senátní výbory, které mohou navrhnout jejich úpravy. Sobotka ale připomněl, že „na jakoukoli změnu zákona je třeba 41 hlasů“, tedy nadpoloviční většina.

Zástupci médií chtějí o potřebě úprav přesvědčit senátory už při jednání ve výborech. Ze zákazu zveřejňování odposlechů by podle nich měli být vyňati „veřejní činitelé a lidé, na které se vztahuje definice veřejného zájmu“, uvedl šéfredaktor deníku Mladá fronta Dnes Robert Čásenský. „To nejpodstatnější je, aby se nám podařilo přesvědčit senátory, že skutečně omezování svobody tisku není správný směr, kudy by se měla Česká republika ubírat,“ zdůraznil.

Již v dopise, který v minulých dnech odeslali Sobotkovi a dalším představitelům Senátu, zástupci předních médií upozornili, že chystané normy představují „zásadní zásah do činnosti médií“ a  „nejvýznamnější změnu v oblasti mediálního práva od roku 2000, kdy byl přijat současný tiskový zákon“.