Souboj o křeslo předsedy ODS se přiostřuje

Praha - Souboj předsedy strany Mirka Topolánka a jeho vyzývatele Pavla Béma o předsednické křeslo v ODS se před blížícím se kongresem přiostřuje. Oba kandidáti horečně shánějí podporu v jednotlivých regionech. Jak si zatím rivalové stojí, ukáže výkonná rada strany, která se sejde v neděli na pražském Žofíně. Béma pravděpodobně nepodpoří ani bývalý středočeský hejtman Petr Bendl.

Pavel Bém je kritizován především za to, že zatím nepřišel s žádným určitým programem, jak by chtěl stranu vést. Bém naopak napadl Topolánka, který se podle něj snaží vyjednat novou opoziční smlouvu s ČSSD, když s Jiřím Paroubkem vyjednává spolupráci v době předsednictví Česka Radě EU. „Spolupráce s ČSSD je podle nás v podstatě posvěcením levicové nadvlády a návratu komunistů k moci,“ uvedl dokonce Bém.

„Do této chvíle neproběhlo žádné oficiální jednání s Jiřím Paroubkem o českém předsednictví EU. Byli pouze svoláni experti, kteří mají připravit text dohody, která umožní klidný průběh předsednictví a spolupráci vlády a Poslanecké sněmovny na tomto úkolu. Součástí tohoto textu nejsou žádné personální či jiné dohody s ČSSD,“ brání se Topolánek v prohlášení pro server Aktuálně.cz.

25 proti 8 - zatím vede Topolánek

V minulých týdnech se Topolánek i Bém snažili především získat podporu v regionech. Důležitými tématy ve hře o hlasy jsou například radarová základna či Lisabonská smlouva. 

Podle Mladé fronty Dnes je prozatímní skóre 25 proti 8 ve prospěch stávajícího předsedy Mirka Topolánka. Ten si včera vyjednal podporu na Benešovsku, jeho rival Bém zase uspěl na Berounsku. V Rakovníku ovšem nepřesvědčil ani jeden z kandidátů.

Olomoucký oblastní sněm ODS bude po večerním jednání na post předsedy strany prosazovat Mirka Topolánka. Jako místopředsedu by Olomoučtí rádi viděli Ivana Langera. Stanovisko sněmu dnes uveřejnil oblastní předseda olomoucké ODS Martin Novotný.  „Pro stávajícího předsedu se vyslovilo 89 z 94 účastníků sněmu,“potvrdil Novotný. Naopak prvního místopředsedu a pražského primátora Pavla Béma by v čele ODS chtěli jen dva z olomouckých straníků. 

Béma nebude podporovat Bendl

V boji o předsednické křeslo v ODS nemá Pavel Bém jistou podporu ani Petra Bendla, který bývá označován za jednoho z jeho hlavních  spojenců. Podle končícího středočeského hejtmana totiž nemá proti současnému předsedovi a premiérovi Mirku Topolánkovi velké šance na úspěch. Pražský primátor podle Bendla jinde než v hlavním městě nemá dostatečnou podporu.

Bendl, o kterém se spekuluje, že by se měl stát ministrem, vidí hned několik příčin. Je mezi nimi obava z pragocentrismu nebo odpor k tomu, že rozdělování daní je pro Prahu podle mnohých výhodnější. V kuloárech se mluví i o tom, že Bémovi uškodil prezident Klaus tím, že se za něj postavil. Primátor ale nic vzdávat nehodlá: „Já zastávám názor, nejenom jako horolezec, ale jako člověk, taky jako politik, prostě z boje se neutíká.“

Ostrý souboj se svede i o místopředsednická křesla. Oblastní sněmy už navrhly dvacítku kandidátů. Někteří teď ve funkcích jsou, někteří dřív byli, jsou i úplně nová jména. Kdo skutečně bude kandidovat, se uvidí. Nejvýrazněji do tohoto souboje vstoupil Ivan Langer. Natočil spot, ve kterém přiznává, že se ODS zavřela za ministerské dveře. Všichni kandidáti mají ještě dva týdny na to, aby si mezi členy ODS sehnali potřebnou podporu. Volební kongres začíná 5. prosince v Praze.