V Letňanech začíná výstava drobného zvířectva

Praha - Více než 6 000 zvířat přivezli chovatelé na Celostátní výstavu drobného zvířectva, kterou doplní Národní výstava koček. Výstava začne dnes v Pražském veletržním areálu v Letňanech. Součástí třídenní akce je i několik pokusů o zápis do Guinnesovy knihy rekordů. Jedním z nich je stanovení rekordu, při kterém se má na jediném místě sejít nejvíce lidí s příjmením Králík, Holub a Kohout.

O zapsání do České i Guinnessovy knihy rekordů se pokusí například údajně nejdéle žijící holub na světě, jednadvacetiletý Bonfík. Podle odborné literatury se holubi mohou teoreticky dožít až 20 let. Běžně ale umírají kolem deseti let.

Návštěvníci výstavy budou moci být také svědky pokusu o rekord o největší počet druhů zvířecích naháčů, kterého se zúčastní kočky, morčata, krysy či králíci. Do historie se chce zapsat také soutěž ve zpěvu harckých kanárů, která se poprvé pořádala v roce 1936 v Praze. Klání se pokusí získat titul nejstarší soutěže svého druhu.

Pozvání na akci přijala podle organizátorů řada známých osobností se „zvířecím“ příjmením. Přijít by měli ministryně Džamila Stehlíková, moderátor Karel Voříšek, mim Jaroslav Čejka, právník Tomáš Sokol nebo moderátorka Ester Kočičková.

Slepičí fotbal

Organizátoři připravili i jiné doprovodné akce, které by měly přesvědčit především mladé generace, že chovatelství pro ně může být zajímavé. Pro mladé návštěvníky jsou proto určeny doplňkové akce jako slepičí fotbal nebo králičí skákání přes překážky. „Chovatelství je mnohem pestřejší než jen ta každodenní péče o zvířata,“ říká k tomu Jaroslav Kratochvíl, předseda Českého svazu chovatelů.  

Celostátní výstava drobného zvířectva se tradičně koná v Lysé nad Labem, letos si ale pořadatelé vybrali Prahu, neboť výstava je rozsáhlejší a očekává se příjezd mnoha hostů ze zahraničí. Zatímco v Lysé nad Labem se návštěvnost pohybovala kolem 8 tisíc lidí, letošní ročník počítá až s 15 tisíci návštěvníky.

Národní výstava koček proběhne v sobotu

Třídenní Celostátní výstava drobného zvířectva bude dnes přístupná od 14:00, o víkendu od 08:00. Dnes a v sobotu se brány výstaviště uzavřou v 18:00, v neděli už v poledne. Národní výstava koček se uskuteční v sobotu a bude otevřená od 08:00 do 12:00.