Romové: Česku hrozí kvůli extremismu hromadná emigrace

Ostrava - Se vzrůstajícími projevy extremistů nejen v Litvínově hrozí podle moravskoslezských Romů hromadná emigrace Romů z republiky. Upozorňují na to v otevřeném dopise, který poslali premiérovi Mirku Topolánkovi. Sdružení Romů Severní Moravy v dopise premiéra vyzvalo k urychlenému řešení situace a přijetí zákonů, které tyto skupiny zruší.

„V případě neřešení nebo laxního přístupu vlády ČR k této problematice může dojít k hromadné emigraci Romů z naší republiky. V současné době už mnohé početnější romské rodiny, které se cítí ohroženy v této situaci, vážně uvažují o odchodu z republiky,“ uvedl v dopise předseda sdružení Milan Ferenc.

Dodal, že demonstrace extremistů se mohou objevit všude tam, kde žije početnější část romských obyvatel. „Proto vás vyzýváme, abyste nezůstávali lhostejní k provokacím, které mohou vyvrcholit až k masovému vraždění nevinných lidí. Smutné a hanebné je i to, že nebezpečí nehrozí jen od samotných členů neonacismu, ale i od některých spoluobčanů, kteří sympatizují s neonacisty,“ doplnil Ferenc.

Litvínovské pondělní události byly zřejmě nejtvrdším střetem policie s radikály za několik posledních let. Do sídliště Janov, obývaného převážně Romy, se pokusilo proniknout asi 500 extremistů. Ve vstupu jim bránila asi tisícovka těžce vyzbrojených policistů s vrtulníkem, vodními děly a transportéry. Lékaři po střetu ošetřili 16 zraněných, deset policistů a šest civilistů. Jednomu z extremistů utrhla prsty na ruce výbušnina, utrpěl i vážné popáleniny. Policisté stíhají pro výtržnosti 12 lidí.