Klaus možná na kongres ODS nepřijede

Praha - Prezident Václav Klaus zatím není rozhodnutý, jestli přijede na volební kongres občanských demokratů, který proběhne 5. až 7. prosince v Praze. Čestný předseda ODS Klaus podle svých slov zvažuje, zda je jeho účast žádoucí. Po prohraných krajských a senátních volbách na něm bude své předsednické křeslo obhajovat premiér Mirek Topolánek. Jeho jediným dosud známým soupeřem je dosavadní místopředseda a pražský primátor Pavel Bém.

„Přemýšlím o tom, zda má účast na tomto kongresu je žádoucí, či nikoliv,“ řekl Klaus při návštěvě Festivalu alpinismu v Praze. Bližší podrobnosti upřesnit nechtěl. Neprozradil ani, kdo by byl podle jeho názoru nejlepším šéfem strany. „To už si musí rozhodnout členové ODS. Já myslím, že se něco u nás děje, něco se u nás událo a věřím, že budou dostatečně moudří, aby se rozhodli správně,“ konstatoval.

Klaus by prý navíc nechtěl otevřeným prozrazením vlastního názoru případně uškodit svému favoritovi na předsednickou funkci. „Já to v žádném případě nemohu říci z tisíce jedna důvodů, ani by mu to určitě neprospělo,“ prohlásil. Jako politický souputník Klause je často vnímán Topolánkův rival - první místopředseda ODS Bém.

Klaus nechtěl komentovat ani páteční výzvu osmi poslanců ODS ke všem členům strany nazvanou Bořme mýty! - požadují v ní, aby zahájili diskusi o otázkách, jež považují za klíčové. „Já jsem ten text neviděl,“ vysvětlil. Podle Klause je výzva výrazem demokracie, která by uvnitř strany měla existovat. Mezi klíčové body poslanci zařadili například debatu o tom, zda chce ODS dále vládnout za každou cenu - i za cenu, že není schopna plnit svůj volební program. Jeho údajným nedodržováním a odklonem od předvolebních slibů vysvětlují někteří členové ODS její debakl v říjnových krajských a senátních volbách.

Klaus však nyní prý více než na situaci v ODS myslí na jednání Ústavního soudu o lisabonské smlouvě, jehož se zúčastní v úterý v Brně. Lisabonskou smlouvu, která má reformovat instituce i řízení rozšířené EU, v pátek ratifikovalo Švédsko. Česko se tak stalo poslední zemí EU, která nedokončila proces schválení tohoto dokumentu, podle kterého by měla v příštích desetiletích EU fungovat. Ústavní soud by měl v úterý na žádost ODS posoudit, zda je smlouva v souladu s českým ústavním pořádkem.

Právě postoj k lisabonské smlouvě je jednou z věcí, která názorově odlišuje oba kandidáty na post předsedy ODS. Bém, stejně jako jeho podporovatel Klaus, s ratifikací lisabonské smlouvy nesouhlasí. Klaus dokonce smlouvu označil za mrtvý dokument. Naopak Mirek Topolánek je pro co nejrychlejší přijetí.

Topolánkova pozice se zdá být 14 dní před kongresem lepší. Béma sice podpořilo deset pražských oblastních sněmů z 15 a dvě středočeská sdružení, dalších více než 20 okresních sdružení v krajích se však vyslovilo pro Topolánka, jemuž již vyjádřil podporu i regionální sněm v Pardubickém kraji. Zatím se konala asi polovina nominačních oblastních sněmů, některé nevyjádřily podporu žádnému z obou kandidátů. Nerozhodně se už vyslovilo i jihočeské regionální sdružení.

Ceremoniál v Lisabonu
Ceremoniál v Lisabonu