Češi a cizinci se poznávali u společného oběda

Praha - Tak trochu jiný oběd zažilo v neděli padesát českých rodin. Pozvaly k němu už popáté cizince žijící v České republice. Projekt občanského sdružení "Slovo 21" má za cíl zlepšit integraci cizinců a zprostředkovat zajímavá setkání. "Původně jsme měli očekávání, že nás někdo pozve na nějakou exotickou kuchyni, ale to se neuskutečnilo. Nakonec to bude u nás a vaříme českou kuchyni," říká jedna z hostitelek Renata Drábková. V uplynulých letech se u společného oběda setkalo už 536 rodin.

Podle Moniky Lörinczové z pořádajícího sdružení se v minulých letech dokonce několik rodin spřátelilo a dodnes se setkávají. Snahou organizátorů prý je, aby se u jídla setkaly rodiny podobného sociálního statutu a věku, aby se přirozenou cestou našlo co nejvíce společných témat k rozhovoru a navázání vztahu, který by měl pokračovat i v budoucnu.

Během oběda se obě rodiny seznámí a popovídají si vzájemně o svém životě, mají tak možnost poznat, že mohou mít stejné problémy i radosti, např. s dětmi, v zaměstnání apod. Počáteční ostych mají za úkol pomoci odstranit asistenti, často dobrovolníci, kteří také předem obě rodiny obeznámí se základními informacemi o druhé rodině.

Dnes také začíná dvoudenní mezinárodní konference Současná situace v oblasti integrace cizinců v ČR a Evropě. Konference se zúčastní zástupci vládních a nevládních organizací z České republiky a dalších států EU. Akce je součástí projektu Rodiny od vedle.