Vláda jedná o veřejném pojištění i budoucnosti extrémistické strany

Praha - Vláda se na dnešním jednání zabývá novelou zákona o cenách. Podle ní by cestovní kanceláře uváděly jedinou a konečnou cenu zájezdů. Ministři také znovu projednávají upravený návrh na odstranění starých ekologických škod. Znovu by také měli řešit zákon o veřejném zdravotním pojištění, který ve středu zamítli, nebo třeba návrh ministra vnitra Ivana Langera na rozpuštění extrémistické Dělnické strany.

Rozdíly mezi cenami dovolené v katalozích a skutečnými cenami zájezdů argumentují cestovní kanceláře tím, že katalogy musí tisknout s velkým předstihem a z cenových rozdílů viní letecké společnosti. Ty jim účtují palivové příplatky s ohledem na ceny pohonných hmot, které se mohou rychle měnit.

„Cestovní kanceláře neví, jaké budou palivové příplatky příští rok v létě, takže to logicky nemůžou započítat do ceny zájezdu,“ řekl člen prezidia Asociace českých cestovních kanceláří Tomio Okamura.

Znovu zákon o veřejném zdravotním pojištění 

Nejasnosti panují i kolem osudu zákona o veřejném zdravotním pojištění. Ministerstvo zapracovalo připomínky Strany zelených, zástupci lidovců se ovšem posledního jednání nezúčastnili. „Postup, který zvolila KDU nebo někteří její členové, nemohu nazvat jinak než jako nezodpovědný,“ vyjádřil se náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr. I když vláda oficiálně v programu jednání o Julínkově zákoně na programu má, stále není jisté, jestli se na něj dostane.

Langerův návrh na rozpuštění Dělnické strany

Ministr vnitra Ivan Langer odeslal vládě 5. listopadu oficiální návrh na rozpuštění extrémistické Dělnické strany. Jedním z hlavních důvodů bylo protisystémové prohlášení představitelů strany, v němž vyhlásili nulovou toleranci současnému uspořádání ČR. Po litvínovských nepokojích 17. listopadu, které měla na svědomí právě Dělnická strana, prohlásil premiér Mirek Topolánek, že se zasadí o schválení Langerova požadavku. Pokud jej dnes vláda odsouhlasí, poputuje návrh k Nejvyššímu správnímu soudu. A pakliže i soudní senát potvrdí rozpuštění strany, stane se rozhodnutí pravomocným bez jakékoli možnosti odvolání.