Zasedání vlády (24.11.)

Praha - Vláda požádá Nejvyšší správní soud o rozpuštění krajně pravicové Dělnické strany. Vyhověla tak žádosti ministra Ivana Langera (ODS), který stranu označil za extremistickou. Za stěžejní důvod k rozpuštění Langer označil prohlášení strany ze 17. října 2008, ve kterém vyhlašuje nulovou toleranci k polistopadovému politickému systému v České republice.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska si současný stav české ekonomiky nežádá žádné mimořádné rozpočtové výdaje. Finanční krize by se tak České republiky měla dotknout pouze sekundárně, a to snížením rychlosti hospodářského růstu. V případě zhoršení situace je prý však vláda připravena reagovat. Kalousek dále na dnešní tiskové konferenci oznámil, že vláda schválila novelu zákona o cenách a projekt na odstranění ekonomických zátěží.

Novela zákona o cenách také zavádí cestovním kancelářím povinnost uvádět jedinou konečnou cenu zájezdů včetně všech povinných příplatků; výjimkou budou některé příplatky u leteckých zájezdů.

Kabinet na návrh ministryně obrany Vlasty Parkanové zrušil společné zasedání ministrů obrany členských zemí EU v Olomouci. Jednání ve dnech 12. a 13. března se přesune do Prahy. Důvodem pro jeho přesunutí je nedostatek ubytovacích kapacit, z čehož by podle mluvčího ministerstva obrany vyplývaly organizační, bezpečnostní a dopravní problémy. Olomoucká radnice i hejtmanství však tato tvrzení odmítají.  

Ministři se také shodli na dalším postupu při uskutečnění plánu, který má vést ke snížení administrativní zátěže podnikatelů do konce roku 2010 každoročně o pětinu. Z celkové roční administrativní zátěže podniků 86,4 miliardy Kč tak podle analýzy ministerstva průmyslu a obchodu ročně ubude zátěž 17,28 miliardy korun.

Jednání o paragrafu v zákoně o veřejném zdravotním pojištění z dílny ministra zdravotnictví Tomáše Julínka přesunuli ministři na čtvrtek.