Poslanci KDU-ČSL chtějí vzít zpět zákon o potratech

Praha - Poslanecký klub KDU-ČSL dnes požádal předsedu strany Jiřího Čunka, aby v koalici a ve vládě vyjednal vzetí zpět už schváleného zákona o specifických zdravotních službách. Důvodem jsou výhrady k tomu, že by v ČR mohly potrat podstoupit i občanky EU. Kabinet normu jednohlasně schválil minulý týden, ruku pro ni tedy zvedli i ministři KDU-ČSL. Čunek je do středečního večera na pracovní cestě ve Francii. Klub předpokládá, že se bude snažit s vedením koaličních stran sejít hned po návratu.

Norma o specifických zdravotních službách je součástí první části reformy zdravotnictví ministra Tomáše Julínka. Upravuje kromě potratů i pravidla umělého oplodnění, přeměny pohlaví, sterilizace a dalších zákroků. Lidovečtí poslanci požadují, aby ministři za KDU-ČSL ve vládě podpořili vzetí zákona zpět ještě před zahájením jeho projednávání v parlamentu.

Lidovečtí poslanci podle předsedy svého klubu Pavla Severy chtějí, aby se o zákonu znovu diskutovalo na odborné a ministerské úrovni. Po jeho úpravě by ho teprve měla opětovně projednat vláda a až poté by se měl dostat na stůl zákonodárcům.

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta ale není možné v zákoně diskriminovat evropské občany, jinak Česku hrozí žaloba. Moderní úpravu přijalo katolické Rakousko a řada dalších evropských zemí právě proto, aby se nedostaly do rozporu s právem EU, řekl Cikrt. Podle něj je také otázka, zda Čunek, který pro zákon hlasoval ve vládě, neměl přesvědčit poslanecký klub a zda poslanci vůbec měli dostatek informací o tom, co zpochybnění jednoho paragrafu znamená pro ČR.  

Lidovci jsou připraveni jít proti unijním pravidlům

K úpravě potratů mají lidovci dlouhodobě výhrady. Navrhovaný zákon je podle nich liberalizuje a umožní potratovou turistiku. Norma totiž umožňuje umělé přerušení těhotenství občankám členských zemí EU. Podle pravidel unie mají mít euroobčané v jakémkoliv státě sedmadvacítky stejné služby a péči jako místní.

„Poslanci klubu KDU-ČSL v tomto případě uplatnili výhradu svědomí k tomuto zákonu,“ uvedl mluvčí strany Martin Horálek. Lidovci jsou podle něj připraveni jít kvůli úpravě potratů proti unijním pravidlům o stejných službách a péči, a to i za cenu žaloby a pokuty pro Česko, které by nejspíš následovaly. 

Potratová pilulka
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24