Dělnická strana podala další tři oznámení o shromáždění

Litvínov (Mostecko) - Na podatelně městského úřadu v Litvínově dnes přijali další tři oznámení o konání shromáždění či pochodu. Všechny podal místopředseda krajně pravicové Dělnické strany (DS) Petr Kotáb. Jedno oznámení je na 13. prosinec, další na 17. listopadu 2009 a poslední je dlouhodobějšího charakteru. Úřad už tak od pátečního odpoledne eviduje devět ohlášení.

„Přijali jsme všechna tři, i když u oznámení na 17. listopad jsem upozornila, že nesplňuje náležitosti. Akci lze totiž ohlásit nejdříve šest měsíců předem,“ uvedla tajemnice radnice Alexandra Sixtová. Shromáždění 13. prosince by se mělo konat v Zámeckém parku a čtyřech přilehlých ulicích. Kotáb přitom ohlásil už v pondělí na stejné datum i shromáždění a následný pochod z náměstí Míru do místního sídliště Janov. Předstihla ho však Židovská liberální unie a Romské křesťanské sdružení, jež si rezervovaly stejné prostory od listopadu až do konce května 2009.

V pondělí pracovnice podatelny přijaly i oznámení jednoho z obyvatelů města o konání pochodu z janovského sídliště do centra města na 27. listopad. Pochod za podporu nacionálního socialismu, Národního odporu a Dělnické strany ohlásil ve stejný den také obyvatel Prahy. Měl by se konat v různých dnech od 29. listopadu do 18. ledna. I poslední pondělní ohlášení je rozloženo postupně do delšího období a týká se pochodu do Janova.

Na jak dlouho lze veřejné prostranství obsadit zákon neřeší

Židé a Romové plánují akce proti rasismu a s cílem zabránit radikálům v pochodu do janovského sídliště. Dělnická strana organizuje shromáždění a pochody pod heslem „proti policejní brutalitě a za řešení problémů s nepřizpůsobivými občany“ či „za právo občanů na slušný život“. Jsou zaměřeny proti romským obyvatelům janovského sídliště, kteří podle extremistů obtěžují svým chováním neromské sousedy.

Úřad má na vyhodnocení oznámení ze zákona třídenní lhůtu. Rozhodne tedy nejpozději ve čtvrtek, respektive v pátek. Vyhoví-li oznámení znění zákona o shromažďování, bude podle Sixtové rozhodovat datum a čas ohlášení: „Zákon ale neřeší to, na jak dlouho lze veřejné prostranství obsadit. S účelovostí oznámení zjevně zákonodárci nepočítali, asi to vyvolá nějakou diskusi. Když ale zákon něco neřeší, tak to zároveň nezakazuje.“

Radikálové pochodovali do janovského sídliště už 4. a 18. října a 17. listopadu. Poslední akce vyústila v ostrý střet extremistů s policií, který si vyžádal 16 zraněných.