Ústecký kraj povede ČSSD s ODS a odpadlíkem z hnutí Severočeši.cz

Ústí nad Labem - Ústeckému kraji bude vládnout ČSSD s ODS a odpadlíkem z hnutí Severočeši.cz. Rada se bude skládat ze sedmi zástupců ČSSD, tří občanských demokratů a Mirka Bernase, který byl zvolen na kandidátce hnutí Severočeši.cz. Návrh ČSSD, vítěze říjnových voleb do zastupitelstva, dnes schválila regionální rada ODS i zastupitelé za tuto stranu, řekl po jednání krajský předseda ODS Jiří Šulc. Volba nového vedení kraje se usukteční ve středu, kdy se poprvé sejdou krajští zastupitelé.

Podle krajského předsedy ČSSD Petra Bendy by měli představitelé obou stran podepsat ještě ve středu dopoledne dohodu o spolupráci. Šulc uvedl, že dohoda o spolupráci nebude ODS zavazovat hlasovat pro každý návrh ČSSD, před hlasováním budou muset zástupci obou stran o návrhu jednat.

Zatím se stále neví, kdo bude hejtmanem Ústeckého kraje. Podle Šulce občanští demokraté podpoří jméno, které navrhne klub zastupitelů za ČSSD. Od sociálních demokratů naopak očekává, že zvednou ruku pro lidi navržené ODS. Personální otázky by měly strany projednat ve středu odpoledne před zasedáním zastupitelstva. Původně měl být hejtmanem lídr ČSSD v krajských volbách Jaroslav Foldyna, jeho kandidatura ale byla během povolebních vyjednávání krajským vedením sociální demokracie zpochybněna.

KSČM v pondělí nabídla ČSSD podporu její menšinové vlády, ale sociální demokraté to odmítli. Zástupci ČSSD a komunistů se sejdou ještě ve středu, podle krajského předsedy komunistů Oldřicha Bubeníčka by se KSČM ráda bavila o práci ve výborech a komisích.

Volby do zastupitelstva Ústeckého kraje vyhrála ČSSD s 22 křesly. Do pětapadesátičlenného zastupitelstva se jako druhá dostala ODS s 13 mandáty. Následovala KSČM s 12 mandáty a hnutí Severočeši.cz s osmi místy.