Bendl nevysoudil od Ratha peníze, ani omluvu

Praha - Místopředseda ODS a bývalý středočeský hejtman Petr Bendl dnes prohrál spor se svým nástupcem a exministrem zdravotnictví Davidem Rathem (ČSSD). Pražský vrchní soud rozhodl, že se mu Rath nemusí omluvit za své tři roky staré výroky naznačující, že chtěl rozkrást středočeské nemocnice. Zamítl také Bendlův požadavek na odškodnění. Odvolací senát se případem zabýval již podruhé. V prosinci 2006 také rozhodl, že si Bendl omluvu ani peníze nezasluhuje. Nejvyšší soud však jeho rozhodnutí zrušil a případ mu vrátil k novému jednání.

Bendl se na soud obrátil kvůli Rathovým výrokům z října a listopadu 2005. Tehdejší ministr zdravotnictví nejprve v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce hovořil o nutnosti zastavit rozkradení nemocnic v některých krajích. Na dotaz moderátora, zda má o údajném rozkrádání důkazy, Rath odpověděl: „Vezměte si, co se děje v nemocnicích ve Středočeském kraji, které má pod sebou místopředseda ODS Bendl“. Na Nově pak 15. listopadu uvedl, že „pan Bendl by měl přestat přemýšlet, jak ty nemocnice rozkrást“.

Soud se prodražil hlavně Bendlovi

Žaloba se zamítá," prohlásila dnes předsedkyně senátu Zdenka Ferešová. Soud podle ní nezpochybňuje, že Rath tvrzení o Bendlovi v médiích pronesl, nezasáhl však do jeho osobnostních práv.

Soud první instance nejdříve bývalému hejtmanovi přiznal omluvu a odškodnění ve výši 50 000 korun. Proti jeho rozsudku se Rath odvolal a případem se poprvé začal zabývat vrchní soud. Odvolací senát ale dospěl k názoru, že exministrova tvrzení je nutné chápat v širším kontextu a že je pronesl v nadsázce.

Soudní spor se tak nakonec prodražil hlavně Bendlovi. Na nákladech řízení bude muset současnému hejtmanovi zaplatit přes 45 000 korun.

Spor o údajné „rozkrádání nemocnic“ není jediný, který mezi sebou oba politici vedli. Loni Krajský soud v Praze rozhodnul, že se Bendl nemusí omlouvat Rathovi. Předmětem sporu byly Bendlovy náznaky, že jeho oponent tuneloval Českou lékařskou komoru.