Silný vítr v Čechách, Vysočina čeká na orkán

Praha - Meteorologové varují před silným větrem, který dnes a v sobotu zasáhne území republiky. Na Vysočině a na horách v severní části Česka by mohl vítr zesílit až na orkán, jeho rychlost by mohla dosáhnout až 125 kilometrů za hodinu. Varování meteorologů platí od dnešních 9:00 do sobotních 15:00 pro kraje Pardubický, Královéhradecký, Liberecký, Ústecký, Olomoucký, Moravskoslezský a Vysočina.

Jihovýchodní vítr bude na území poloviny republiky dosahovat rychlosti až 72 kilometrů za hodiny, v nárazech 90 až 110 kilometrů za hodinu, ojediněle i 125 kilometrů za hodinu. To se týká především Kraje Vysočina, který by podle meteorologů měly nejsilnější poryvy zasáhnout dnes večer mezi dvaadvacátou hodinou a půlnocí.

Lidé by se měli snažit předejít škodám, které může silný vítr způsobit. Meteorologové radí zabezpečit okna, skleníky, lehčí věci a ukotvit stavební jeřáby. Nedoporučuje se zdržovat se v podkrovích, neboť hrozí, že by se mohly utrhnout plechy střech. Lidé by neměli, pokud nemusí, chodit poblíž starších budov a v blízkosti větších stromů, důrazně varují před vstupem do lesních porostů.

Ve zmíněných oblastech se místy se budou tvořit sněhové jazyky a závěje. Řidiči by měli za jízdy přiměřeně snížit rychlost, protože náhlý boční náraz větru může učinit auto neovladatelným. Doporučuje se zimní výbava, při cestách do hor i sněhové řetězy. Je třeba počítat s možným prodloužením doby jízdy a na horách by měli lidé sledovat informace horské služby a dodržovat její pokyny.

Výstražná informace ČHMÚ
Výstražná informace ČHMÚ