Litvínov zakázal všechny pochody, výjimku dostali jen Židé

Litvínov - Litvínovská radnice dnes zakázala další dva pochody, které na 1. až 12. prosinec a na 13. prosinec oznámil místopředseda krajně pravicové Dělnické strany Petr Kotáb. Městský úřad tak zakázal už osm pochodů a shromáždění. Kromě extremistů je svolali i lidé nespokojení se situací v sídlišti Janov a Romské křesťanské sdružení. Ode dneška až do května 2009 si prostranství a ulice ve městě už dříve zabrala pro své akce Židovská liberální unie.

Kotáb podle tajemnice radnice Alexandry Sixtové oznámil konání dalších dvou akcí i dnes, rozhodnutí úřad vydá v zákonné třídenní lhůtě.

„V případě dnes oznámených zákazů nebyl důvodem souběh s dříve ohlášenými akcemi. Máme za to, že účel shromáždění, která ohlásil místopředseda DS, může směřovat k potlačení osobních či politických práv občanů pro jejich národnost, pohlaví, rasu či smýšlení. DS navíc stála i za shromážděními na náměstí Míru a pochody do sídliště Janov v říjnu a listopadu, přičemž akce z 18. října nebyla oznámena. Starosta ji rozpustil, účastníci se přesto v několika skupinách přemístili do janovského sídliště. Byli i zraněni lidé a poničen majetek,“ uvedla.

Shromáždění pravicových radikálů ve městě vyvolala nepokoje. Extremisté pochodovali do janovského sídliště 4. a 18. října a 17. listopadu. Poslední akce vyústila v ostrý střet s policií, vyžádal si 16 zraněných.

Židé a Romové plánují akce proti rasismu s cílem zabránit radikálům v pochodu do janovského sídliště. DS, o jejíž rozpuštění požádá vláda Nejvyšší správní soud, organizuje shromáždění a pochody pod heslem „proti policejní brutalitě a za řešení problémů s nepřizpůsobivými občany“ či „za právo občanů na slušný život“. Jsou zaměřeny proti romským obyvatelům, kteří v Janově podle extremistů obtěžují svým chováním neromské sousedy.

Celkem se na radnici sešlo devět oznámení o shromáždění či pochodu. Představitel židovské unie konání akcí oznámil na radnici už 21. listopadu odpoledne. Ostatní svolavatelé tak učinili podle tajemnice později. Všichni oznamovatelé se mohou proti rozhodnutí radnice odvolat do 15 dnů k ústeckému krajskému úřadu.

DS na svých webových stránkách upozorňuje, že další demonstrace a pochody se uskuteční i přes zákaz. „V sobotu mám plánované setkání s obyvateli janovského sídliště. Jeho výsledky zhodnotíme ve vedení strany, poté se nejspíš rozhodne o datu dalšího shromáždění,“ řekl Kotáb.

V Janově žije velká část nepřízpusobivých občanů.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24