Parkovací zóny v Praze se možná změní

Praha – Parkovací zóny, které mají Pražanům umožnit zaparkovat před vlastním domem a zároveň dělají vrásky lidem z jiných měst i jiných pražských čtvrtí, se možná změní. Magistrát uvažuje o rozšíření míst, která nejsou vyhrazena pro obyvatele dané čtvrti. V současnosti probíhá průzkum parkování v ulicích jednotlivých městských částí kromě Prahy 1.

K úvahám o změně parkování v Praze 2, 3 a 7, kde zóny fungují, přinutily vedení města neustálé stížnosti obyvatel i návštěvníků jednotlivých čtvrtí. Zároveň jde o reakci na zjištění, že v některých modrých zónách vyhrazených rezidentům téměř nikdo neparkuje. Tato místa by se měla otevřít návštěvníkům, někde by mělo být stání i zdarma.

„V některých méně frekventovaných ulicích by ty modré zóny mohly například být přes den zpoplatněny, respektive diskuse se vede i o tom, že by v rámci víkendů bylo možné parkování v modrých zónách bezplatně,“ uvedl náměstek pražského primátora Rudolf Blažek.

Systém parkovacích zón chtějí zavést i další městské části, přípravy jsou téměř dokončeny v části Prahy 6, modré čáry by mohly lemovat ulice také v Praze 5 a 8. O zavedení placeného parkování v Praze 6 bude v prosinci rozhodovat obvodní zastupitelstvo. Magistrát ale zavádění zón v dalších čtvrtích zatím odmítá. Chce totiž nejprve zpracovat koncepci mýtného za vjezd do centra města a teprve od ní se má odvíjet možné rozšiřování parkovacích zón.

Mapka zón
Mapka zón