„Byl to vzorný panovník, chápal správu země jako službu, a ne jako samoobsluhu některých současných vládců,“ domnívá se předseda Koruny české Václav Srb. Karel byl víc diplomat než válečník. Jako mimořádně vzdělaný, obratný a od emocí oproštěný politik se zasloužil o rozmach českého státu. Upevnil jeho nezávislost na německé říši a podařilo se mu zajistit mu i hospodářský rozkvět. Vysloužil si označení Otec vlasti.
Karel IV. si podle dnešních monarchistů uměl všímat i hodnot, které nejsou ekonomicky výhodné. „Jsou to takové hodnoty jako mír, úcta, tradice, hodnoty, které se dají rozvíjet bez ohledu na bohatství člověka a které nás naopak vnitřně obohacují,“ říká generální sekretář Koruny české Petr Nohel. A právě na základě těchto hodnot se monarchistická strana snaží oživit myšlenku Českého království.
„Monarchie jako státní zřízení je jedno z nejlepších. Ostatně funguje ve většině západoevropských zemí. I většina zemí Evropské unie před našim vstupem byly monarchie. Shodou okolností jsou to vždy ty nejvyspělejší,“ tvrdí Nohel.
Největší Čech se jmenuje Karel
Že je Karel IV. v České historii význačnou osobností, potvrdila i soutěž České televize o Největšího Čecha. Před třemi lety mu diváci v anketě dali přednost před Tomášem Garirguem Masarykem a Václavem Havlem.