Rychetský v OVM: O Lisabonu jsme rozhodli předem a nikoliv jednou provždy

Praha - Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský potvrdil, že návrh nálezu soudu k Lisabonské smlouvě byl připravený řadu týdnů a měsíců. V pořadu ČT Otázky Václava Moravce tak reagoval na kritiku ze strany prezidenta Václava Klause, že o osudu smlouvy bylo rozhodnuto už dávno před úterním jednáním. Rychetský zároveň zopakoval, že soud o smlouvě nerozhodl jednou provždy.

Netajíme se tím, že rozhodnutí předcházela mnohaměsíční nezanedbatelná práce, řekl k nálezu soudu Rychetský. „Dlouho dopředu jsme měli připravený návrh, který se upravoval. … Nález jsme měli v ruce okolo 20. srpna a několikrát jsme o něm diskutovali.“ Rychetský dále uvedl, že soud operoval se všemi argumenty prezidenta Klause a vypořádával se s nimi, protože sami ústavní soudci měli o těchto otázkách své pochybnosti. Odmítl tak prezidentovu kritiku, že se Ústavní soud v odůvodnění svého nálezu s jeho právními argumenty náležitě nevypořádal.

Rychetský: Ústavní soud nerozhodl jednou provždy

Video Otázky Václava Moravce
video

Otázky Václava Moravce

Klaus ve svém vyjádření ke středečnímu rozhodnutí soudu uvedl, že očekává, že nějaká skupina poslanců či senátorů znovu vznese jeho i další argumenty proti Lisabonské smlouvě. Tajemník prezidenta Ladislav Jakl dnes v Otázkách uvedl, že by prezident měl Ústavnímu soudu podat vlastní žádost o posouzení Lisabonské smlouvy a že mu to doporučí.

Rychetský v reakci na to zdůraznil, že soud nerozhodl jednou provždy. „Změní-li se praxe Evropské unie, bude-li si chtít uzurpovat jiné pravomoci nad rámec Lisabonské smlouvy anebo odchýlí-li se od hodnot, které náš ústavní pořádek považuje za nedotknutelné, jako je česká státní svrchovanost a základní lidská práva, tak si vyhrazujeme učinit takové akty Evropské unie pro Českou republiku neúčinnými,“ řekl v OVM Rychetský.

Ústavní soud ve středu rozhodl, že Lisabonská smlouva v šesti bodech, jichž se stížnost týkala, není v rozporu s českým ústavním pořádkem. Soud, který se smlouvou zabýval téměř sedm měsíců, zkoumal jen některé její oblasti, proti nimž obdržel konkrétní argumenty. Dokument podle soudu v případě schválení neoslabí svrchovanost země. Vzhledem k tomu, že soud nezkoumal dokument jako celek, bude v průběhu ratifikace zřejmě možné smlouvu znovu soudně napadnout.

Česko je v EU poslední zemí, která o smlouvě dosud nijak nehlasovala. Čekalo se právě na stanovisko ústavních soudců, aby mohl proces pokračovat. Lisabonská smlouva má unii přinést potřebné reformy institucí a rozhodování. Důležitost českého stanoviska zvyšuje ještě skutečnost, že ČR bude od ledna předsedat Evropské unii. Dosud ve všech zemích našla smlouva podporu, jen v Irsku ji občané odmítli v referendu.

Odpůrci radaru velké šance nemají 

Rychetský v Otázkách také naznačil, že pokud by se někdo na Ústavní soud obrátil s posouzením smluv o radaru, mnoho šancí na zablokování by neměl. Právě o takovém kroku uvažuje parlamentní levice. „Zdá se mi, že jde o standardní smlouvy,“ řekl Ryychletský, který za podstatný označil jen princip personální či územní exteritoriality ve vztahu k cizincům, kteří by v Česku působili, a z hlediska jurisdikce.