Mezinárodní razie proti organizovanému zločinu zkomplikovala provoz na D1

Jihlava - Rozsáhlá mezinárodní akce Europolu, při níž zasahovali policisté a příslušníci celní správy, dnes komplikovala provoz na dálnici D1 mezi Měřínem a Velkým Meziříčím na Žďársku. Na hlavní dopravní tepně se ve směru na Prahu tvořily několikakilometrové kolony. Kontrola na 139. kilometru dálnice byla zaměřená proti organizovanému zločinu.

Čeští policisté a celníci kontrolovali od nedělního do dnešního odpoledne nákladní i osobní auta a vybrané mezinárodní vlakové spoje. V rámci operace řízené Europolem hledali zbraně a střelivo pašované z jihovýchodního Balkánu do západní Evropy.

Kontrola vozidel probíhala na čtyřech místech republiky. Na operaci se podílelo přes 250 českých policistů, kteří zkontrolovali zhruba 300 vozidel. Doplnili je celníci, jimž se při prohledávání mezinárodního rychlíku z Rumunska podařilo objevit několik desítek gramů metamfetaminu.

Do mezinárodní akce se zapojilo 22 států EU a také Švýcarsko s Chorvatskem. Akce Dilligence je zaměřena na detekci nelegálně pašovaných zbraní a střeliva. Podle cizinecké policie se zaměřila také na hledání běženců.