Zákazem zveřejňování odposlechů se stát prý zbavuje odpovědnosti

Praha - Navrhovaný zákaz zveřejňování policejních odposlechů v médiích je jen skrytý cíl státu přenést odpovědnost za únik tajných informací na sdělovací prostředky. K tomuto názoru dospěl dnešní seminář mediální komise senátu. Stát se prý snaží zakrýt fakt, že nedokáže ohlídat své zaměstnance v policii i v jiných složkách a zabránit jim v předávání odposlechů. Návrh na zákaz zveřejňování odposlechů je podle kritiků návrhu útokem na svobodu slova.

„Pokud jde o odposlechy, domníváme se, že tímto paragrafem stát rezignuje na svoji kontrolu svých orgánů. Pokud dojde k úniku, tak to přece není chyba novináře, to je chyba státního orgánu, který je za ty informace zodpovědný,“ uvedl předseda Syndikátu novinářů ČR Miroslav Jelínek.

„To, že stát není schopen zabránit svým zaměstnancům v tom, aby unikaly informace, se vyřeší obráceně - zamezí se novinářům v tom, aby se informace zveřejňovaly. A je jedno, jestli je tady dán společenský zájem nebo nedán,“ řekl místopředseda pražského městského soudu Bohuslav Horký. „Čistě teoreticky tady zákonodárce tady přenáší povinnosti státu na někoho jiného,“ podotkl.

Šéfredaktoři předních českých deníků, televizí a některých časopisů nedávno přišli za předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou (ODS) se žádostí, aby se zákaz zveřejňování obsahu odposlechů nebo trestních spisů nevztahoval na informace o veřejných činitelích. O osudu této části návrhu novely bude Senát jednat na své schůzi příští týden.