ODS si na kongresu možná zvolí vedení se zkráceným mandátem

Praha - Jeden den zbývá do klíčového kongresu ODS, který rozhode o tom, zda stranu povede i nadále její současný předseda Mirek Topolánek nebo jeho protikandidát, pražský primátor Pavel Bém. Dnes bude o svém kandidátovi na předsedu rozhodovat regionální sněm pražské ODS. Podle poslance Jana Bürgermeistera půjde pražská ODS na kongres jednotná s jasně vydiskutovaným názorem.

„Každý, kdo zažil kongres, ví, že záleží na atmosféře samotného kongresu a záleží na názorech, které tam zazní. Bohužel strach z nejistoty ve zbytku volebního období nás zakonzervuje. Ale třeba ne a kongres zvolí velmi silně obměněné vedení,“ myslí si bývalý předseda pražské ODS.

„Byl bych přehnaný optimista nebo bych mohl být obviněn, že nemám soudnost, kdybych říkal že, Bém je jasným vítězem. Na druhou stranu, říkat, že ten souboj nemá smysl, by byla strašná chyba. Spíš je škoda, že kandidátů na předsedu není víc,“ řekl Bürgermeister.

Zkrácené volební období vedení ODS

Jedním z řešení nejednoznačné situace uvnitř strany by bylo zkrácení mandátu vedení, kdy by za rok ODS volila nové vedení a leadera, který by vedl stranu do sněmovních voleb v roce 2010. „Úplně šťastné řešení to není, je to jasná zpráva, že jsme sice zvolili nové vedení, ale že si myslíme, že to není to pravé ořechové. Může to tak dopadnout, a v tom případě nás bude čekat velmi tvrdý rok, abychom to za rok udělali jinak,“ připustil Bürgermeister.