Praha nevyvrátila pochybení při opravách Karlova mostu

Praha - Ministerstvo kultury trvá i po námitkách magistrátu na svém přesvědčení, že Praha pochybila při opravě Karlova mostu. Město se ale také nevzdává a trvá na tom, že většina výhrad ministerské inspekce je formálních. Mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf uvedl, že kdyby investor oprav dodržoval některé požadavky inspekce, rekonstrukci by protáhl a prodražil.

Ministerská inspekce v listopadu konstatovala, že práce na mostě výrazně narušily autenticitu národní kulturní památky. Odpověď na námitky magistrátu poslala inspekce před týdnem, dnes ji ministerstvo zveřejnilo na svém webu společně s původním protokolem z kontroly a obrazovou dokumentací. V celé verzi si ji můžete přečíst na tomto odkazu.

„V pondělí jsme s dalšími firmami, které se podílejí na opravě Karlova mostu, poslali dopis ministrovi kultury. Stěžujeme si v něm na jednání památkové inspekce,“ řekl Jiří Petrák ze stavební společnosti Mott MacDonald, která se na rekonstrukci podílí. Dodal, že ministra kultury Václava Jehličku (KDU-ČSL) požádali o audienci.

Většina námitek města podle dnešního vyjádření inspekce vychází ze špatné interpretace památkového zákona - výkonným orgánem památkové péče je magistrát, zatímco odbornou organizací je Národní památkový ústav. Jeho zástupce však nemůže rozhodovat o obnově památky, na což se magistrát ve svých námitkách odvolával.

Podle inspekce již opravy od doby jejího zjištění probíhají kvalitněji, nyní jde především o napravení počáteční fáze rekonstrukce. Ministr Jehlička původně nehodlal nikoho postihnout. Tento týden však své mínění opravil. Za poškození národní kulturní památky ukládá zákon pokutu maximálně čtyři miliony korun.

Ilustrační foto
Ilustrační foto