Senátoři odložili schvalování Lisabonské smlouvy

Praha - Senát o měsíc odložil schvalování Lisabonské smlouvy. Smlouvu nechal na návrh ODS znovu projednat svými výbory spolu s rozhodnutím Ústavního soudu, podle něhož dokument není v rozporu s českou ústavou. V době zahájení českého předsednictví tak smlouva nebude schválena ani jednou z komor parlamentu. Pro odklad hlasovalo 73 ze 77 přítomných senátorů, zdrželi se jen dva komunisté a dva sociální demokraté včetně místopředsedkyně horní komory Aleny Gajdůškové.

Nezařazený senátor za ČSSD Jiří Dientsbier by se sice raději přiklonil k okamžitému schválení smlouvy, „ale protože potřebujeme 49 hlasů a ty tady nejsou, tak by hlasování o smlouvě znamenalo, že bychom byli po Irsku druhá země, která ji nepřijala,“ uvedl k přerušení projednávání smlouvy.    

„Odklad respektuji. Chci jen věřit, že je to myšleno vážně a férově a že v únoru se bude smlouva schvalovat,“ uvedla Gajdůšková. Předseda senátorů ODS Jiří Stříteský považuje za naprosto fér, aby senátní výbory smlouvu projednaly spolu se stanoviskem Ústavního soudu. „Věřím, že společně dojdeme k výsledku, který si všichni přejeme,“ dodal Stříteský.Podle předsedy lidoveckých senátorů Rostislava Slavotínka je „KDU-ČSL jednoznačně pro souhlas s ratifikací dnes, zítra, za týden, za měsíc.“ Lidovci podle něj ale chápou okolnosti, které vedly ODS k návrhu vrátit smlouvu k novému projednání výborům. Podobně se vyjádřila i předsedkyně senátorského Klubu otevřené demokracie Soňa Paukrtová, podle níž snad nové projednání ve výborech pomůže ke schválení smlouvy.

Předseda evropského výboru Luděk Sefzig (ODS) mimo jiné podotkl, že Ústavní soud ve svém rozhodnutí nevyloučil, že bude v budoucnu posuzovat smlouvu kvůli možnému přesunu kompetencí na EU, což smlouva umožňuje.

Místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra v Senátu uvedl, že s odložením projednávání kabinet problém nemá.

Výbory smlouvu znovu projednají, překvapivé závěry se ale nečekají

Smlouvu budou projednávat výbory pro záležitosti EU, ústavně-právní, zahraniční a senátní ústavní komise. Její předsedkyně Jiřina Rippelová (ČSSD) uvedla, že komise už smlouvu i s právními posudky dostatečně projednala. Podobně nový předseda zahraničního výboru Jiří Dienstbier má za to, že jeho výbor těžko dojde k jinému závěru než na jaře, kdy smlouvu doporučil schválit. Ústavně-právní výbor Jaroslava Kubery (ODS) při prvním projednávání smlouvy k žádnému většinovému rozhodnutí nedospěl, Sefzigův výbor navrhl přezkum smlouvy Ústavním soudem. Výbory mají ze zákona na nové projednání 30 dní.  

Sněmovna v úterý rozhodla rovněž na návrh ODS o tom, že se ke schvalování smlouvy vrátí až 3. února, a to také až po projednání dokumentu a verdiktu ústavních soudců ve výborech dolní komory.

Jiří Dienstbier
Jiří Dienstbier