Krádežím vánočních stromků zabránit většinou nelze

Praha - Prodej vánočních stromků začal na mnoha místech republiky a opět je aktuální otázka: Vadilo by vám koupit si domů kradený strom? Obchodníci by měli umět prokázat, odkud smrky, borovice nebo jedle pocházejí. Jenže zkušenosti lesníků a majitelů plantáží svědčí o tom, že zloději stromků neváhají vyrazit se svým lupem klidně i na tržnice. Zabránit krádežím je většinou nemožné.

Jaromír Rejl se pěstování a prodeji vánočních stromků věnuje už několik let. Své plantáže jezdí průběžně kontrolovat, a přesto si zde mladé stromky už několikrát vybrali zloději. Naposledy včera jednoho z nich včera přistihl na svém oploceném pozemku. Jaromír Rejl uvedl: „Momentálně mi chybí asi 150 stromečků, které jsou uříznuté ne motorovou pilou ale ruční pilou. To jsou upytlačené stromky.“ Právě takové smrky, borovice nebo jedle se v předvánočním období dostávají k překupníkům a dalším pochybným prodejcům. Pěstitel Jaromír Rejl dodal: „Přijede s traktorem z druhé strany za plantáž a pak to někde pokoutně prodávají třeba ve Břehách nebo ve Valech na tržištích.“

Ceny vánočních stromků jsou oproti loňsku zase o něco vyšší. Doklady a také původ zboží zajímá českou obchodní inspekci, před Vánocemi zkontroluje desítky prodejců obchodníků. Kontrolor ČOI podotkl: „Požádáme prodejce o předložení dokladů o nabytí zboží. Je povinen nám je předložit na místě, pokud je má. V případě, že není na místě podnikatel a je zde pouze jeho zástupce, doloží nám nabývací doklady na inspektorát ČOI.“

Na zloděje se před koncem roku pravidelně připravují i správci lesů. Mluvčí Lesů ČR Radek Drahný vysvětlil: "Krádežím se pokoušíme zabránit nabídkou vánočních stromků za lidové peníze z tzv. prořezávek, dále stromky stříkáme chemickým repelentem. U stromků, u kterých chceme, aby v lese zůstaly, odstříháváme boční větve.

Podle prodejců vánočních stromků se potvrzuje nový trend, lidé mají stále větší zájem o dražší a okrasné stromky.