Exposlanec ČSSD Pohanka složil mandát, levice má o jeden hlas víc

Praha - Poslanec Michal Pohanka, který patří ve sněmovně k takzvaným přeběhlíkům, složil poslanecký mandát. Do sněmovny už dorazil notářsky ověřený záznam jeho rezignace. Pohanka byl do sněmovny zvolen před dvěma lety za ČSSD, spolu s Milošem Melčákem ale dali důvěru vládě Mirka Topolánka. Pohankovo rozhodnutí vzdát se mandátu tak zřejmě ve sněmovně oslabí koalici, které bude chybět jeden hlas. Premiér Mirek Topolánek ze summitu v Bruselu vzkázal, že se k rozhodnutí Pohanky nebude vyjadřovat.

Pohanka tvrdí, že svým krokem chce odblokovat prostor pro jednání mezi ODS a ČSSD: „Po dlouhých úvahách jsem se rozhodl, že rezignuji na svůj poslanecký mandát.“ Někteří nezařazení poslanci ovšem naznačují, že na něho někdo vyvíjel nátlak. „Včera jsem měl pocit, že byl trochu nervózní. Pořád odbíhal a já si myslím, že tam je tlak. Ale nedovedu ho dokumentovat,“ řekl ČT poslanec a bývalý člen ČSSD Petr Wolf.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka potvrdil, že Pohanku ve sněmovně nahradí sociální demokratka Irena Kočí z Moravského Krumlova. Ta je v současnosti ředitelkou domu s pečovatelskou službou na Znojemsku. „Svým způsobem oceňuji, že Pohanka vrací mandát sociální demokracii. Znamená to tedy, že respektuje výsledky voleb z roku 2006,“ komentoval Pohankovo rozhodnutí odstupující předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek v rozhovoru pro Českou televizi. Hašek zároveň doufá, že počet sociálních demokratů v klubu se do konce volebního období ještě zvýší.

Podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka dochází k určitému posunu. Znovu prohlásil, že Topolánkova vláda je vládou menšinovou. S Topolánkem prý chce příští týden jednat. Uvedl, že nikdo z ČSSD v posledních dnech nevyzýval Pohanku k odchodu, ani na něj nevyvíjel žádný nátlak. „Nesl jsem jeho odchod z poslaneckého klubu sociální demokracie těžce, dnes je to pro mě drobná osobní satisfakce,“ řekl Hašek ČT s tím, že podstatné ale je, že Pohanka odchází od dohody s Topolánkovou koalicí o její toleranci, a tím uvolňuje prostor ČSSD, která může sílu jednoho hlasu navíc využít. Proč Pohanka složil mandát zrovna teď, prý Hašek neví. Pohanka ve středu podpořil rozpočet, sněmovnu ale ještě čekají i jiné velké bitvy - o americký radar v Brdech a ratifikaci Lisabonské smlouvy. Zda se ČSSD znovu pokusí vyvolat hlasování o nedůvěře Topolánkově vládě, bude podle Haška jasnější až poté, co se sejde vedení strany.

Nové počty ve sněmovně:
(KSČM + ČSSD = 97) > (ODS + SZ + KDU-ČSL = 96)
Rebelové = 7
 

Pohanka ze sociální demokracie odešel v říjnu 2006, poslanecký mandát si ale ponechal a ve sněmovně od té doby hlasoval většinou pro vládní návrhy. Teď to tedy znamená, že by sociální demokracie měla o jeden hlas ve sněmovně posílit. Místo 70 členů bude totiž její poslanecký klub mít o jednoho navíc. Spolu s KSČM bude levice disponovat celkem 97 hlasy ze dvou set. Ani koalice ale nemá oficiálně většinu. Ve frakcích vládních stran je 96 poslanců. S prosazováním návrhů vládě pomáhají právě nezařazení. „Situace bude složitější, ale nic se nemění na tom, že o každém jednotlivém zákonu bude nutno dál intenzivně vyjednávat, možná teď ještě intenzivněji uvnitř vládní koalice samotné,“ myslí si šéf poslanců ODS Petr Tluchoř.

Paroubek Pohankův krok přivítal, ačkoliv prý přišel dva roky po
nejvhodnějším okamžiku pro odchod z Poslanecké sněmovny. „Je to i výzva dalším pánům, kteří opustili klub ČSSD, aby se zachovali stejně mužně jako pan Pohanka, který dal přednost svému klidu před výčitkami voličů. Prospělo by to politické kultuře, spekulace o politické korupci otravují politický život a nedělají dobře jménu České republiky,“ uvedl Paroubek.

Michal Pohanka je vystudovaný lékař. Specializuje se na
gynekologii, porodnictví a sexuologii. V roce 2000 ho tehdejší ministr Bohumil Fišer jmenoval do funkce svého náměstka. O dva roky později se Pohanka stal ředitelem brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny. Ve funkci zůstal do roku 2005, kdy ho svým náměstkem jmenoval někdejší ministr zdravotnictví David Rath.

Ve sněmovně dosud bylo osm nezařazených poslanců. Kromě Melčáka a Pohanky, kteří opustili klub ČSSD, odešli z klubu ODS Juraj Raninec a Jan Schwippel, následovaly je zelené poslankyně Olga Zubová a Věra Jakubková. Rebelů je teď 7.

Kdo složil mandát v tomto volebním období?

16. ledna 2007 - poslanec za ČSSD František Vnouček ze zdravotních důvodů. Nahradil ho Zdeněk Kotouš.

8. září 2008 - poslanec za ODS Jan Morava, kvůli reportáži TV Nova, že sbíral kompromitující materiály. Nahradil ho Miroslav Jeník.

29. října 2008 - poslankyně za KSČM Marta Bayerová, stala se senátorkou. Nahradil jí Vojtěch Adam.

29. října 2008 - poslanec za ODS Tomáš Kladívko, stal se senátorem. Nahradil ho Jiří Janeček.

29. října 2008 - poslanec za ČSSD Josef Řihák, stal se senátorem. Nahradil ho Ladislav Vomáčko.

29. října 2008 - poslanec za ČSSD Karel Korytář, stal se senátorem. Nahradila ho Zdenka Dopitová.

13. listopadu 2008 - poslanec ČSSD Miloslav Kala, stal se viceprezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu. Nahradila ho Zuzana Brzobohatá.

11. prosince - nezařazený poslanec Michal Pohanka, důvod ? Nahradí ho Irena Kočí.