Tři pražští policisté čelí obvinění, že vydírali řidiče

Praha - Tři policisté z pražského Zličína čelí obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele, přijímání úplatku, nadržování a vydírání muže, který řídil vůz, ačkoliv k tomu neměl oprávnění. Trojici hrozí až osm let vězení.

Trojice policistů v Praze počátkem července zastavila vůz, který řídil muž, jenž nevlastnil řidičský průkaz. Policisté údajně řidiče odvezli na odlehlé místo. Tam se ho podle inspekce ptali, „nakolik si cení svoji svobodu“, a jeden ze strážců zákona mu vyhrožoval fyzickou újmou. Nakonec muže propustili se slovy „běží ti čas“.

Policisté řidiče v následujících dnech několikrát volali a požadovali úplatek. Muž nakonec úplatek vydal. Až do minulého týdne, kdy Inspekce ministerstva vnitra ukončila šetření a případ předala státnímu zastupitelství, přitom policisté bez podezření nadřízených vykonávali službu.

Podle obvodního ředitele se nikdo z obviněných v minulosti nedopustil kázeňského prohřešku. Ve služebním poměru byli čtvrtým rokem. Policistům hrozí, že stráví za mřížemi až osm let. Státní zástupkyně na jednoho z nich uvalila vazbu.

Minulý měsíc podala inspekce na obvodní státní zastupitelství návrh na obvinění jiných tří policistů, kteří podle ní ve spolupráci s dalšími dvěma lidmi předstírali dopravní nehody nebo vloupání do osobních aut a následně si nechali vyplácet pojistná plnění. Podezření se týká dvou policistů, kteří pracují v oddělení dopravních nehod na okresním policejním ředitelství Praha-venkov, a také jednoho strážníka průhonické policie. Pojišťovny skupině dohromady vyplatily zhruba 1,9 milionu korun.

V loňském roce odhalila Inspekce ministra vnitra 254 údajných trestných činů policistů, což je o 26 víc než v roce 2006. Policisté nejčastěji zneužívali pravomoc veřejného činitele. Ve službě se odehrálo 110 činů.

Od září čelí trestnímu stíhání také policista dálničního oddělení ze Svojkovic na Rokycansku, který údajně zmanipuloval výsledky měření rychlosti a úmyslně snížil kvalifikaci přestupku řidiče. Ve stejném měsíci si obvinění vyslechl policista z pražského dopravního inspektorátu, který podle žalobců požadoval za vyřešení dopravní nehody po jejích účastnících 30 000 korun a dále jim nabízel mimosoudní vyrovnání. Peníze prý policista využil pro vlastní potřebu.

V srpnu zadržela inspekce také čtyři policisty z oddělení v Praze-Bohnicích. Tři z nich následně státní zastupitelství obvinilo z toho, že údajně udělovali pokuty bez vydávání pokutových bloků.

Rekonstrukce vydírání
Rekonstrukce vydírání