Vláda chce jen jeden univerzální zákon o referendu

Praha - Vláda dnes rozhodla, že by Česko mělo mít jeden univerzální zákon o vypisování celostátního referenda. Každé případné referendum by tak pro uskutečnění potřebovalo jen nadpoloviční většinu hlasů jak ve sněmovně, tak v Senátu. Druhá varianta referenda, která byla ve hře, znamenala pro každý případ všelidového hlasování přijmout ústavní zákon - ten ale pro schválení potřebuje souhlas tří pětin zákonodárců v dolní i horní komoře parlamentu.

Zvolená varianta má obsahovat striktní podmínky, za kterých
nebude možné referendum vypsat. „Je to oblast, která se týká bezpečnosti státu, zahraniční politiky nebo oblast daňová,“ upřesnil vicepremiér Martin Bursík. Ještě se prý bude diskutovat, zda ke schválení referenda v parlamentu bude třeba prostá, kvalifikovaná nebo ústavní většina. Vypracováním detailů návrhu zákona kabinet pověřil ministra a předsedu legislativní rady vlády Cyrila Svobodu (KDU-ČSL).

V Česku se zatím celostátní referendum konalo jen jednou, když se rozhodovalo o vstupu do Evropské unie. O jeho uzákonění se naposledy loni neúspěšně pokoušela ČSSD. Sociální demokraté rovněž žádají jednorázový plebiscit k umístění radarové základny amerického protiraketového štítu na českém území, komunisté zase chtějí, aby lidé mohli rozhodnout o přijetí Lisabonské smlouvy reformující EU. Vládní koalice však tyto opoziční iniciativy odmítla a dnes představila vlastní návrh.