Do Prahy dorazilo betlémské světlo

Praha - Betlémské světlo dnes dorazilo do katedrály sv. Víta na Pražském hradě. Od brněnských skautů ho převzali kardinál Miloslav Vlk a manželka prezidenta Livia Klausová. Po rozžehnutí svící ho přenesli k jesličkám, kam mohou lidé přicházet se svou vlastní svítilnou, aby plamínek zářil i v jejich domácnostech.

Světlo pochází z Jeskyně Narození Páně v Betlémě a symbolizuje pro křesťany naději, pokoj a mír. Do České republiky ho tradičně přivezli brněnští skauti v sobotu 13. prosince. Tradice betlémského světla v Česku trvá 19 let.

Kardinál Vlk připomněl, že betlémské světlo je živým symbolem Vánoc. „Symbolizuje Ježíše Krista. Přišel na svět, narodil se. Světlo zapálené v Betlémě je úžasným symbolem, že od tohoto místa narození se světlo rozšiřuje do celého světa,“ řekl Vlk a dodal, že světlo znamená život. Důležitými hodnotami pro život jsou podle něj naděje, jistota a radost.

Pro Livii Klausovou znamená tato tradice nejen světlo vnější, ale i světlo vnitřní. „To, co symbolizuje betlémské světlo - naději, bezpečí, radost a hlavně solidaritu,“ řekla. Díky skautům se podle ní podaří toto hezké poselství předat nejen těm, kteří byli v chrámu sv. Víta, ale i lidem, kteří by jinak o Vánocích byli sami.

Betlémské světlo i v domácnostech  

Lidé si mohou přicházet pro betlémské světlo až do středy 24. prosince vždy od 09:00 do 16:00 kromě neděle 21. prosince, kdy bude světlo k dispozici od 12:00 do 16:00. Před týdnem poprvé zazářilo v brněnské katedrále sv. Petra a Pavla na Petrově, odtud putovalo do všech koutů republiky. K jeho šíření přispívají i České dráhy, které v sobotu rozvezou světlo 16 rychlíky a spěšnými vlaky do řady měst po celé zemi.

Myšlenka betlémského světla vznikla v roce 1986 v rozhlasovém studiu hornorakouského ORF v Linci. Původně se tato akce pořádala ve prospěch nadace Světlo ve tmě, která pomáhá zrakově postiženým dětem.