Ministryni Parkanovou vyzval její stínový protějšek k rezignaci

Praha - Ministryni obrany Vlastu Parkanovou její stínový protějšek z ČSSD Petr Hulinský vyzval k rezignaci. Podle Hulinského je odpovědná za krach dohody koalice s opozicí o zahraničních vojenských misích. Dále uvedl, že ministryně nepřišla včas s kompromisním návrhem a nechala věc dojít až do krizové situace.

Dle názoru Hulinského uvrhla Parkanová vládu, poslance, ale i samotné vojáky do časové tísně a rizika ztrát na životech. Ministryně si podle něj svou odpovědnost za životy českých vojáků v zahraničí neuvědomuje.

V pátek nepodpořili sociální demokraté spolu s komunisty a některými koaličními a nezařazenými poslanci vládní návrh o zahraničních vojenských misích. Za své hlasy požadovali, aby koalice naopak podpořila zrušení podstatné části poplatků ve zdravotnictví. Nakonec se ale ČSSD zrušení poplatků stejně podařilo prosadit.

Petr Hulinský

„Paní ministryně Parkanová by měla rezignovat a na její místo by měl přijít člověk, který má armádu jako svoji prioritu a je schopen problémy řešit, nikoliv k nim přispívat.“

Vláda podle Hulinského celý rok spoléhala na křehkou většinu zajištěnou přeběhlíky a s ČSSD nevedla žádná zásadní jednání. „Ministryně Parkanová mne jako stínového ministra obrany ČSSD ani jednou během roku nekontaktovala,“ tvrdí Hulinský. Její slova o vyjednávání s opozicí proto považuje za nepravdivá.

Parkanová po pátečním neúspěchu ve sněmovně oznámila, že urychleně připraví řešení redukující českou vojenskou misi v Afghánistánu, která je především terčem kritiky ČSSD.