Ruzyňské letiště letos odbaví méně cestujících, než předpokládalo

Praha – Pražské mezinárodní letiště v Ruzyni snížilo odhad počtu zákazníků, které letos odbaví, téměř o půl milionu. Původně jeho analytici předpokládali, že letištními branami projde přes 13 milionů lidí, podle nových údajů to má být pouze 12,65 milionu. Podle mluvčí letiště Evy Krejčí je důvodem menší zájem lidí o leteckou přepravu kvůli finanční krizi. V říjnu činil meziroční úbytek cestujících v Ruzyni čtyři procenta. Listopadová čísla dosud letiště nezveřejnilo, mluví se však o ještě prudším propadu. Přesto bude letošní rok pro Ruzyni rekordní, především díky úspěšné letní sezoně, kdy od dubna do září prošlo letištěm o 4,7 procenta lidí více než před rokem.

V říjnu obecně poklesl počet cestujících v letadlech. Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) oznámilo, že do letadel v říjnu nastoupilo o 1,3 procenta cestujících méně než loni. Pokles zaznamenala IATA i v září, kdy letadly cestovalo o 2,9 procenta méně lidí než v předchozím roce.

„Situace v mezinárodní letecké dopravě se vlivem světové finanční krize stále zhoršuje a bude se týkat všech světových i regionálních letišť, pražské nevyjímaje,“ uvedl analytik společnosti Mag Consulting Jaromír Beránek.

Například ČSA zaznamenaly v listopadu úbytek počtu cestujících meziročně zhruba o pět procent. Prezident společnosti Radomír Lašák uvedl, že podle interních odhadů firmy by listopadová čísla mohla zaznamenat až dvouciferný propad.

Ještě hůře než ČSA je na tom nízkonákladová společnost SkyEurope, která má v Praze jako jeden ze tří leteckých dopravců umístěna svá letadla a patří zde k největším dopravcům. V říjnu se počet pasažérů SkyEurope meziročně snížil o desetinu, v listopadu pak téměř o 23 procent.