Na půlnoční v Česku zamířily tisíce lidí

Praha -  Tradiční půlnoční mše přilákala do kostelů po celé České republice tisíce lidí. Kromě věřících na ni přicházejí i ti, kteří tam běžně nezavítají. Může za to hlavně poutavé kázání farářů. Trochu neobvyklou půlnoční mši měli obyvatelé Týniště nad Orlicí, kde se v kostele místo varhan rozezněly elektrické kytary a bicí.

Narození Ježíše Krista si připomněli lidé například v zaplněném kostele svatého Jakuba Staršího v pražských Kunraticích, kde je na půlnoční vždycky plno. Farář totiž mluví podle těch, co si ho přišli poslechnout, moderně a lidsky. „Je důležité, jestli člověk, kterého potkávám, je pro mě jen číslo, jestli z něj můžu něco mít, jestli je mi nějak užitečný, anebo jestli ho mám rád jako osobu,“ vysvětluje kunratický farář Jaroslav Krajl.V Brně letos začaly Štědrovečerní oslavy už před desátou hodinou, některé kostely sloužily mši dokonce ještě dřív. Jako každý rok ale nejvíce diváků přilákaly půlnoční zvony katedrály svatého Petra a Pavla, kam tradičně míří nejen samotní věřící, ale i většina Brňanů. Po půlnoci se však místo kostelů zaplnily brněnské ulice a bary, někteří dokonce neváhali dát si po štědrovečerní večeři druhé kolo.

V Týništi nad Orlicí se již podruhé konala rocková půlnoční mše. Na akci přišly do tamního kostela i letos stovky lidí. Atmosféru neobvyklé půlnoční mše dokresloval přenos na plátno, barevná světla a divadelníci, kteří ztvárnili biblické postavy.

Bohoslužby pokračují v kostelech po celé zemi dnes i zítra. Před oltáři už však na rozdíl od půlnočních bohoslužeb převažují věřící.