Koalice by preferovala dobré vztahy mezi Klausem a Sarkozym

Praha - Představitelé opozice chápou spor mezi francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a jeho českým kolegou Václavem Klausem jako osobní přestřelku. Klaus Sarkozyho tuto středu zařadil mezi škůdce Evropy. Jejich koaliční kolegové by raději mezi oběma prezidenty viděli dobré vztahy a spolupráci při vedení Evropské unie. Ministerstvo zahraničí nechce kauzu komentovat. Šéf diplomacie Karel Schwarzenberg ale zároveň osobně ocenil Sakrozyho za jeho roli ve francouzském předsednictví unii.

Sarkozy v polovině prosince v Evropském parlamentu kritizoval, že na Pražském hradě, kde sídlí prezident, nevisí vlajka EU. Klausovi navíc vytkl roztržku s europoslanci na Pražském hradě. Klaus se proti výrokům Sarkozyho i chování europoslanců na Hradě ohradil.

Klaus tvrdí, že lidé jako Sarkozy škodí unii i celé Evropě. Idea Evropy je podle jeho soudu založena na respektování odlišných názorů. „To je idea Evropy a tito lidé tuto základní ideu pošlapávají. Já bych si troufl o těchto lidech říct, že jsou navýsost protievropští. A mávat oni před námi Evropou, to už bych jim vůbec nedopřával,“ uzavřel český prezident. Sarkozyho sám nejmenoval, odpovídal ale na otázku, zda politici jako Sarkozy unii neškodí.

Ministerstvo zahraničí odmítlo výroky prezidenta Klause komentovat. Ministr Schwarzenberg ale podle mluvčí úřadu Zuzany Opletalové prezidenta Sarkozyho osobně oceňuje například za to, jak razantně vstoupil do kavkazské krize, a soudí, že se tak projevil jako skutečný veliký státník.

Místopředsedkyně Strany zelených Kateřina Jacques dnes řekla, že považuje Klausův výpad za nedostatek taktu a diplomatického umu, pokud se tak vyjadřuje o svém evropském kolegovi, který má za sebou půl roku velmi úspěšného předsednictví. Je to podle ní škoda. Měl by být v podobných soudech mnohem opatrnější. „Člověk si legitimně klade otázku, zda on vůbec s evropským konceptem souhlasí,“ uvedla.

„Tento spor já nechci pískat,“ reagoval šéf lidovců Jiří Čunek. Podotkl, že Česko se v lednu ujme předsednictví unie a stane se více zodpovědné než ostatní za běh evropských věcí. K tomu potřebuje dobré vztahy a klid nejen mezi Klausem a Sarkozym. „Politikové by se měli více zaobírat tím, co mají udělat, a ne tím, co kdo řekl,“ řekl.

„Já myslím, že je to obrana formou útoku,“ soudí o Klausových slovech šéf komunistů Vojtěch Filip. Nemyslí si, že Sarkozy by škodil Evropě, a nemyslí si to ani o Klausovi. Oba podle něj mají svou představu, kterou by chtěli Evropě vtělit, a málo respektují názor toho druhého. Více však chápe Klause, který si nemyslí, že lze Evropu více integrovat posilováním jejích institucí. „Také si myslím, že sjednocování na různosti je lepší než upevňování evropské byrokracie,“ zdůraznil.

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach považuje Klause i Sarkozyho za narcisticky vyhraněné, což se projevuje v jejich osobních vztazích. Soudí, že jim nejde o Evropu, ale o jejich vlastní ego. „Kdyby to byli sociální demokrati, tak se dávno domluví,“ řekl.

Francouzský prezident
Francouzský prezident