Policie se mění - nové uniformy, služebny i lepší auta

Praha - Českou policii čekají od příštího roku zásadní změny.  Reorganizace jednotlivých útvarů, zřizování krajských ředitelství i nedávno oznámená změna image si vyžádají miliardy korun. Policie například v příštích třech letech opraví nebo nově postaví přes deset budov. Elitní útvary se také přestěhují pod jednu střechu do superobjektu v Praze na Zbraslavi. Tím se má zlepšit spolupráce útvarů, prý se sníží i provozní náklady.

Stavební akce vypuknou i v krajích - od 1. ledna policie postupně začne zřizovat šest nových krajských ředitelství, nejdříve v Liberci a Jihlavě. Do roku 2012 pak mají být nová ředitelství i v Olomouci, Karlových Varech, Zlíně a Pardubicích. Policie plánuje, že za tyto stavby zaplatí 1,2 miliardy korun. Ostatní služebny alespoň dostanou nový kabát. Modernizace ale někteří poslanci kritizují: „Policisté potřebují lepší podmínky, ale že se vybuduje velká recepce na úkor kanceláří policistů, že se tam pověsí plazma za několik desítek tisíc, kde se budou promítat propagační materiály ministra vnitra, tak to není šťastné,“ myslí si Jenorým Tejc (ČSSD) z poslaneckého výboru pro bezpečnost.

A novou image dostanou i samotní policisté, po deseti letech se jejich uniformy změní ze zelené na modrou. Stejně se přebarvují i uniformy německé policie, jde totiž o jednotnou směrnici Evropské unie pro všechny země.

Asi nejviditelnější změnou je nový autopark, který přijde na 1,5 miliardy. Už teď jezdí po českých silnicích 700 nových Octavií, do tří let jich navíc přibude dalších 2100. Na piráty silnic si pak posvítí i výkonné vozy Volkswagen - ty budou vybavené nejmodernější technologií a navíc budou jezdit neoznačené. Na první pohled tak budou na silnicích méně nápadné.