Začíná půlrok českého vedení EU – Co lze čekat?

Praha/Brusel - Prvních šest měsíců nového roku 2009 bude většina evropských politiků i médií se zájmem vzhlížet ke státu v centru Evropy. Česká vláda spolu s prezidentem Václavem Klausem a stovkami úředníků má ode dneška na starost pořádání významných setkání a jednání Evropské unie. Na české území se chystá během nadcházejícího půlroku přijet na 30 tisíc zahraničních diplomatů a delegátů. Česká republika bude navíc pod drobnohledem stovek zahraničních novinářů. Česká města budou hostit tisíce schůzek evropské politické elity. Zahraniční názory vypovídají o důvěře v úspěch českého předsednictví, dosavadní přípravy byly veskrze chváleny.

Již na začátku roku dojde k pražskému setkání české vlády s Evropskou komisí. Moravské Luhačovice mají posléze přivítat ministry práce a sociálních věcí na společném jednání. Na březen je naplánována schůze ministrů zahraničí všech států EU i pokračování schůzí s východoevropskými zeměmi. V červnu hlavní město přivítá politické zástupce Izraele ke společnému jednání s EU.

Většina vrcholných akcí proběhne v Praze, evropští politici při svých schůzích však zavítají také do ostatních měst. „Zasedání evropských elit bude hostit také Brno, Luhačovice, Mariánské Lázně, zámek Hluboká i další místa. Na organizaci a bezpečnost budou dohlížet stovky lidí. Většinu akcí doprovodí i kulturní program,“ nastínila mluvčí vicepremiéra pro evropské záležitosti Michaela Jelínková. Celé předsednictví bude zahájeno komponovaným večerem v Národním divadle. Z uměleckého klenotu jižních Čech, Hluboké, si delegáti odvezou jako dárek kopii vzácného vimperského prvotisku.

Video Reportáž Jana Osúcha
video

Reportáž Jana Osúcha

Česká republika se však kromě kulturního programu musí soustředit na důležité otázky celoevropských témat. Klíčovým tématem bude řešení probíhající ekonomické krize i osud složitého procesu schvalování Lisabonské smlouvy. Očekává se také hledání společného postoje k aktuálnímu izraelsko-palestinskému konfliktu.

Představitelé Evropské unie vyjadřují důvěru v české představitelstvo. Předseda Evropské komise José Barroso věří, že české předsednictví Evropské unii bude úspěšné. „Přípravy na ně byly prvotřídní a ze spolupráce s předsedou české vlády Mirkem Topolánkem a dalšími politiky mám dobrý pocit,“ řekl Barroso v průběhu prosince. S napětím je však očekáván postoj českého prezidenta během vedení EU. Ohledně Klausova vyhraněnému názoru vůči současné evropské politice proběhly v minulosti nejedny vyostřené diskuze i výroky.

Důležité schůze EU během českého předsednictví:

7. ledna - Praha: Setkání české vlády s Evropskou komisí

27.-28. března - Hluboká nad Vltavou: Neformální zasedání ministrů zahraničních věcí EU

Březen - Praha: Jednání EU a zemí Východního partnerství (Gruzie, Bělorusko, Ukrajina aj.)

Duben - Praha: Jednání představitelů EU s americkým prezidentem Obamou

Červen - Praha: Historicky první summit EU-Izrael (zatím v jednání)