Bursík znovu navrhuje fond na poplatky za emise prolétané během předsednictví

Praha - Ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) předloží v pondělí vládě znovu návrh, který měl v úmyslu projednávat již před Vánocemi. Chce, aby byl vytvořen fond, do něhož by úřady vkládaly peníze za emise skleníkových plynů vyprodukované lety úředníků v době českého předsednictví Radě EU. K záměru má výhrady ministerstvo průmyslu a obchodu.

Nastřádané peníze by sloužily k opatřením proti změnám klimatu. Výtěžek by mohl být například českým příspěvkem do Adaptačního fondu OSN. K záměru Bursíka inspirovaly země předsedající Evropské unii v minulých letech. Pokud vláda návrh nepodpoří, chce Bursík program spustit jako dobrovolný.

S nápadem ministerstvo přišlo už před rokem, chtělo ho ve vládě prodiskutovat už loni na jaře, aby bylo vše připraveno k 1. lednu, kdy Česká republika převzala předsednictví Radě EU. Na program vlády se návrh dostal ale až na úplném závěru loňského roku.

Před rokem ministerstvo životního prostředí tvrdilo, že fixní výše poplatku má vycházet z množství emisí oxidu uhličitého, které vyprodukuje nejčastěji používaný typ letadla na jednoho cestujícího. Podle předběžných odhadů ministerstva by mohl poplatek u letenek po Evropě činit zhruba 80 korun.

Kompenzace za lety vyplácejí podle mluvčího ministerstva životního prostředí Jakuba Kašpara do speciálních fondů za své zaměstnance například německé, britské a švédské úřady. „Když Němci jako předsednická země pořádali v Essenu neformální zasedání Rady EU pro životní prostředí, kompenzovali takto emise za všechny delegace, které na jednání přiletěly,“ uvedl už dříve.

Během předsednictví se bude v Česku konat 11 neformálních ministerských zasedání, řada dalších jednání na vládní nebo ministerské úrovni a dalších asi 200 pracovních schůzek a konferencí. Do země tak přiletí tisíce úředníků.