Evropská komise jedná v Praze, zaměří se na plyn a Gazu

Praha - Praha dnes hostí první velkou akci českého předsednictví EU. Do české metropole přijelo všech 27 eurokomisařů v čele s Josém Manuelem Barrosem, kteří zde budou jednat s jednotlivými českými ministry. Sedmadvacítka komisařů bude v české metropoli jednat zejména o situaci v Gaze a dodávkách ruského plynu. Předseda komise Barroso bude samostatně jednat s premiérem Mirkem Topolánkem a na závěr i s prezidentem Václavem Klausem.

Kromě oficiálních priorit českého předsednictví bude hlavním tématem jednání spor mezi ruským energetickým gigantem Gazprom a Ukrajinou o omezené dodávky plynu, které se už v několika státech Evropy včetně ČR projevily naplno. Státníci budou nepochybně jednat i o válečném konfliktu v Gaze, který navzdory diplomatickým misím nespěje k příměří.

Komisaři zahájí program se členy naší vlády na obědě v Museu Kampa a poté se přesunou do Lichtenštejnského paláce, kde budou ve skupinkách jednat o jednotlivých tématech. Večer pak komisaři stráví v Národním divadle, kde proběhne slavnostní zahájení kulturního programu českého předsednictví - vystoupí bratři Formanové a zazní zde díla slavných českých hudebních skladatelů. Prezident Václav Klaus už ale oznámil, že se na galavečeru neobjeví. Místo něj ale pozvání přijal bývalý prezident Václav Havel.

Video Pavel Telička ve Studiu 6
video

Pavel Telička ve Studiu 6

Pavel Telička ve Studiu 6

telička o komisi, 7.1. studoo 6

Komisaři míří do Prahy

Po komponovaném večeru v Národním divadle členové komise odjíždí.

Členy Evropské komise možná při jejich návštěvě v Praze uvítá neohlášená demonstrace. Mluvčí pražské policie Eva Miklíková potvrdila, že policisté mají signály o tom, že se podobná akce chystá. Spekuluje se o anarchistech. V pohotovosti proto budou dvě stovky policistů, zejména kriminalisté a dopravní policie.

Některá omezení v rámci českého předsednictví se budou týkat také Kongresového centra, kde se bude odehrávat řada jednání. V místě je proto potřeba počítat s omezením parkování, kontrolami vozidel a možná i s částečným omezením výstupu ze stanice metra Vyšehrad.

Český premiér Mirek Topolánek a předseda evropské komise José Manuel Barroso
Český premiér Mirek Topolánek a předseda evropské komise José Manuel Barroso