Celostátní výbor už návrh na vyjednávací tým posvětil, stejná reakce se očekává i od celorepublikové konference. Předsednictvo ze svých požadavků ustoupilo především kvůli krajským organizacím, jejichž většina se usnesla na tom, že by z ministrů KDU-ČSL neměl odcházet nikdo. Výjimkou je pouze jihočeská organizace, která požaduje Čunkovu rezignaci na vládní i stranické funkce.
Kalousek:
"Myšlenkové pochody předsednictva jsou na mou prostou mysl
velmi sofistikované. V úterý jsem nepochopil, proč mne chtějí odvolat, zrovna tak jsem nepochopil, proč si to za tři dny rozmysleli."

Reportáž Olgy Málkové a vstup Daniela Takáče
Vyjednávací tým by měl spolu s Mirkem Topolánkem a případně dalšími členy koalice jednat o tom, zda a jaké změny se ve vládním kabinetu uskuteční. Čunek ale neví, zda se mu podaří u předsedy vlády Mirka Topolánka alternativu setrvání všech lidoveckých ministrů v kabinetu prosadit. Topolánek už dříve uvedl, že Čunka ve vládě nechce. Lidovci chtějí situaci vyřešit co nejdříve, a proto si stanovili podmínku, že dohody o změnách ve vládě se musí uzavřít do příštího zasedání kabinetu, které se uskuteční v pondělí 12. ledna. Lidovci budou v neděli a možná i v pondělí dopoledne zasedat v Lipnici nad Sázavou, nejdůležitější rozhodnutí tak možná padnou právě tam.
O tom, zda ve vládě mohou zůstat všichni lidovečtí ministři, má pochyby i místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Kasal: „Nevím, je-li to možné poté, co jsme si prožili minulý týden.“ Už v prosinci podle svých slov navrhoval usnesení, aby měla KDU-ČSL stejné podmínky jako ODS a o případných personálních změnách na „svých“ ministerstvech rozhodovala až po stranickém sjezdu. Ten je naplánován na polovinu září do Kroměříže.