Do Afghánistánu odletěli čeští vojáci, možná jen na měsíc

Praha - Do Afghánistánu odletěla v noci na dnešek první část posledního kontingentu českých vojáků, kteří budou chránit nizozemskou základnu Camp Hadrian v provincii Uruzgán. Na základně mají působit do konce března, kdy je podle plánu vystřídají slovenští kolegové. Pokud se ale vláda nedohodne s opozicí na podobě zahraničních armádních misí pro letošní rok, může jejich pobyt trvat pouhý měsíc.

Do Afghánistánu dnes z pražského letiště ve Kbelech zamířilo prvních 31 mužů, zbytek 63členného kontingentu, tvořeného příslušníky 41. mechanizovaného praporu ze Žatce a 42. z Tábora, odletí 16. ledna.

Čeští vojáci pomáhají střežit nizozemskou základnu v Uruzgánu od loňského léta. Česko má v této násilím zmítané zemi ještě provinční rekonstrukční tým v provincii Lógar a na jihu operují speciální síly vojenské policie. Celkem v Afghánistánu v misi ISAF působí přes 400 českých vojáků a další stovka osob v bojové operaci Trvalá svoboda.

Vláda premiéra Mirka Topolánka plánovala na letošek navýšit počet vojáků v zahraničních misích, v Afghánistánu na více než 700 lidí. Její záměr však v prosinci zamítla sněmovna hlasy opozice, která posilování misí odmítá. Mandát českých vojáků v zahraničí nyní trvá do 1. března, do kdy ho prodloužila vláda, jak je jejím právem. Pokud se v nejbližší době na podobě misí s opoziční ČSSD nedohodne, bude muset armáda na počátku února své muže začít stahovat.