Piloti žalují armádu o desítky milionů korun

Praha - Přes čtyřicet současných i bývalých příslušníků letectva žaluje armádu. Vadí jim, že nedostali plnou mzdu za pohotovosti v pátrací a záchranné službě. Částka, kterou žádají po státu, dosahuje desítek milionů korun. Armáda zatím o žalobách neví, vyplatit peníze ale už dříve opakovaně odmítla a připravuje se na soudní spory.

Celý spor se týká toho, kolik by měli piloti dostat zaplaceno za pohotovost v pátrací a záchranné službě. Do mzdy se totiž místo 24 hodin počítalo jen dvanáct. I v noci sice letci zůstávali připraveni ke vzletu, ale dostávali za to jen polovinu peněz za tzv. pohotovost na pracovišti. „Dochází k porušení právního řádu České republiky, jelikož tyto služby je potřeba zajišťovat nepřetržitě,“ tvrdí analýza, kterou si nechali letci vypracovat.

Na Krajském soudu v Ostravě už leží asi dvacet žalob, u přerovského soudu dalších devět. Šestnáct žalob pak vojáci dokončují v těchto dnech. Náhradu mzdy požadují piloti až za deset let let zpátky, v některých případech jde až o milion korun na člověka. Armáda ale trvá na svém. Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek tvrdí, že podle právních analýz je tento způsob vyplácení správný.

Piloti vrtulníků už dříve vzbudili rozruch výhradami k připravované misi v Afghánistánu a rušení letecké záchranné služby. Teď jde zřejmě o největší případ, kdy příslušníci armády žalují své velení.