Vladimír Železný založil euroskeptické hnutí Libertas.cz

Praha - Europoslanec a bývalý ředitel televize Nova Vladimír Železný založil hnutí Libertas.cz. Strana by měla být pobočkou celoevropského hnutí irského odpůrce Lisabonské smlouvy Declana Ganleyho. Libertas.cz zaregistrovalo české ministerstvo vnitra už minulý týden v úterý, informaci přinesl server Lidovky.cz.

„Ano, je to naše pobočka, zaregistrovali jsme Libertas v České republice. Udělal to Vladimír Železný, s naším vědomím,“ potvrdila mluvčí celoevropského Libertasu Anita Kellyová.

Železný, který je šéfem strany Nezávislí demokraté, věc podle serveru nekomentoval. Jeho asistentka Martina Rozsívalová poslala pouze mail, že je pracovně vytížený, píše server. „Pan europoslanec spolupodepsal Libertas.eu, neboť k jejímu založení byl potřebný určitý počet poslanců EP a národních parlamentů jako nutné minimum,“ uvedla Rozsívalová. Dodala, že strana je teprve v procesu zakládání.

O registraci požádala ministerstvo vnitra v pondělí rovněž nová pravicová Strana svobodných občanů (SSO). Potvrdil to výkonný ředitel Centra pro ekonomiku a politiku (CEP) Petr Mach. Machova strana chce při volbách do Evropského parlamentu spolupracovat s hnutím Libertas Declana Ganleyho.