Papež Benedikt XVI. přijede do Česka na konci září

Praha - Papež Benedikt XVI. přijede do Česka na konci září. Slíbil to českým a moravským biskupům a v dopise potvrdil i prezidentu republiky Václavu Klausovi. Termín návštěvy směřuje k 28. září, kdy si země připomíná památku českého patrona a světce sv. Václava. Hlava katolické církve by měla v Česku strávit dva až tři dny.

Benedikt XVI., vlastním jménem Joseph Ratzinger, pochází z Německa. Zvolen papežem byl 19. dubna 2005. V úřadu nahradil Jana Pavla II., který byl papežem od roku 1978. Jan Pavel II. navštívil Českou republiku třikrát, naposledy v roce 1997.

O vývoji příprav předpokládané návštěvy dnes seznámil biskupy apoštolský nuncius v ČR Diego Causero. Biskupové od úterý dva dny zasedají v kapucínském klášteře na Loretánském náměstí v Praze. O konkrétním datu papežovy návštěvy se stále jedná v diplomatických kruzích. Biskup Václav Malý má za úkol sestavit tým lidí a koordinovat věci s návštěvou související.

Papež by měl zavítat do Prahy, kde by se měl setkat s prezidentem Václavem Klausem i navštívit katedrálu sv. Víta. Biskupové navrhují další větší setkání s věřícími na Moravě. Konkrétní program však zatím není znám, protože ho prý musí odsouhlasit vatikánské bezpečnostní složky.

Osobní dopis a odpověď na pozvání nejvyššího představitele katolické církve obdržel prezident na počátku tohoto týdne. „Jeho Svatost v dopise poděkovala za pozvání a potvrdila konec září,“ uvedl mluvčí Hradu Radim Ochvat. O definitivním termínu a detailech návštěvy v současné době stále Hrad vyjednává s českým velvyslanectvím ve Vatikánu, Apoštolskou nunciaturou v Praze i Českou biskupskou konferencí. Podle papežského protokolu oznamují vatikánské úřady zahraniční cesty nejdříve šest měsíců před jejich uskutečněním.

Papež zatím pro letošní rok oznámil dvě oficiální zahraniční cesty, do Izraele a Afriky, na něž se v tuto chvíli ve Vatikánu intenzivně připravují. Polsko, rodiště svého předchůdce, navštívil Benedikt XVI. v květnu 2006, stejný rok v září přijel do svého rodiště - Bavorska.

Návštěvy papeže v Česku od roku 1990

  • 21. až 22. dubna 1990 - Papež Jan Pavel II. přiletěl na pozvání prezidenta Václava Havla a kardinála Františka Tomáška na návštěvu ČSFR. Československo se tak po Polsku stalo druhou zemí bývalého východního bloku, kterou Jan Pavel II. navštívil. Svatý otec se setkal s vysokými církevními představiteli země a poté na Letné sloužil mši, během níž pronesl kázání v češtině. Druhý den pobytu strávil papež na moravském Velehradě a na Slovensku.
  • 20. až 22. května 1995 - Hlavním důvodem návštěvy Jana Pavla II. v České republice byla kanonizace dvou nových světců - Jana Sarkandra a Zdislavy z Lemberka. Proti jejich svatořečení tehdy protestovali čeští evangelíci.
    Papež se setkal s představiteli některých nekatolických církví v zemi, které vyzval k posílení křesťanské jednoty. Během svatořečení, kterému přihlíželo asi čtvrt milionu věřících, poprosil papež jménem všech katolíků za odpuštění křivd spáchaných na nekatolících v dějinách českého národa. Prohlásil zároveň, že katolická církev odpouští všechno zlé, co vytrpěli katolíci.
  • 25. až 27. dubna 1997 - Jan Pavel II. navštívil Česko při příležitosti výročí tisíce let od smrti svatého Vojtěcha. Po příletu Svatý otec vyzval k dialogu státu s církví o způsobu restituce zkonfiskovaného majetku. Kromě Prahy navštívil Jan Pavel II. také Hradec Králové, kde se na mši setkal s
    katolickou mládeží. Netradičně živé liturgie, doprovázené moderní rytmickou hudbou, zpěvem a tancem, se zúčastnilo přibližně 60.000 věřících.
Katedrála sv. Víta
Katedrála sv. Víta