Nastupující ministři dostali klíče od svých rezortů

Praha - Po dnešním jmenování nových rezortních šéfů Topolánkova kabinetu se ministři Michael Kocáb (za SZ), Cyril Svoboda (KDU-ČSL), Petr Bendl (ODS) a ministryně Daniela Filipiová (ODS) rozjeli na svá pracoviště. Premiér Mirek Topolánek je do ministerských sídel doprovodil a symbolicky jim předal klíče od jejich rezortů. Při této příležitosti se ministři seznámí třeba se svými novými podřízenými.

Jako první zasedl do svého nového křesla na Úřadu vlády ministr bez portfeje diplomat Pavel Svoboda (za KDU-ČSL), který nahradil na místě šéfa Legislativní rady vlády přesouvajícího se Cyrila Svobodu (KDU-ČSL) na ministerstvo pro místní rozvoj. Cyril Svoboda převzal ve 13:00 žezlo od svého stranického šéfa Jiřího Čunka, který po dlouhých tahanicích o ministerskou výměnu v rámci KDU-ČSL nakonec překvapivě sám odstoupil.

Hudebník a aktivista Michael Kocáb vystřídal krátce po svém jmenování v 11:30 na ministerstvu pro lidská práva odstupující Džamilu Stehlíkovou (SZ), která svou výměnu avizovala jako první poté, co premiér Topolánek oznámil záměr obměnit svůj kabinet. Stejně jako Jiří Čunek, také Stehlíková sama rezignovala.

Pavel Verner (Právo):

„Petr Bendl je Topolánkova úlitba stranické hierarchii.“

Kolem 13:00 dorazil na své nové působiště také ministr dopravy Petr Bendl (ODS). Komentátor Práva Pavel Verner řekl v rozhovoru pro ČT, že jmenování Bendla do ministerského křesla souvisí s nečekanou proměnou Bendlova postoje před volbou předsedy ODS na loňském stranickém kongresu. Bendl se před kongresem razantně stavěl, coby Topolánkův kritik, za pražského primátora Pavla Béma. Verner soudí, že premiér Topolánek tím chce získat kritika Bendla na svou stranu. Odcházející Aleš Řebíček prý opouští svůj post v přátelské náladě, bez emocí, a nadále zůstává Topolánkovým přítelem.

Novým náměstkem ministra dopravy se stane dosavadní šéf Státního fondu dopravní infrastruktury Gustáv Slamečka. Z ministerstva naopak odejde dosavadní první náměstek Jiří Hodač. Slamečka si zřejmě zachová i svou pozici ve fondu dopravy. Bendl ho ale výslovně označil za náměstka, a nikoliv prvního náměstka, neboť podle svých slov zvažuje, že tuto funkci zruší. Změna se čeká ještě na jedné náměstkovské pozici.

Místo odvolaného ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) převzala od premiéra ve 13:30 senátorka Daniela Filipiová (ODS). Odvolaný Julínek označil krok premiéra Topolánka za nepromyšlený, protože tím prý přerušil kontinuitu započatých reforem. Nastupující ministryně ale již dříve oznámila svůj úmysl pokračovat v Julínkově reformní linii. Podle jejích slov se již ke své radosti dohodla se členy Julínkova realizačního týmu na jejich setrvání na ministerstvu.