Hasicí přístroj by měl být v povinné výbavě aut - novela zákona s ním zatím nepočítá

Praha - Hasiči chtějí, aby přibyl hasicí přístroj v povinné výbavě aut. Podle nich požáry v autodopravě končí zbytečně tragicky. Ročně při nich v průměru zemře 50 lidí, což by podle mluvčího Hasičského záchranného sboru ČR Petra Kopáčka nebylo nutné, kdyby takový přístroj v autech měli. Ministerstvo dopravy, které novelu připravuje, s tím ale nepočítá.

Jakub Patčinský z tiskového odboru ministerstva dopravy se nechal slyšet, že požár vozidla je natolik rizikovou a nebezpečnou záležitostí, že nejrozumnější je poskytnout první pomoc a od hořícího vozidla se vzdálit. Lidé zabývající se bezpečností v dopravě si to ale nemyslí. Martin Gebauer z oddělení BESIP je toho názoru, že každý hasicí přístroj je dobrý, pokud se účastník nehody dostane k ohni.

Jakub Patčinský oponuje, že k záchraně vozidla by bylo zapotřebí použít zhruba šestikilový hasicí přístroj. Dále poukázal na uskladnění přístroje - v kabině vozidla by mohl při nárazu někoho zranit a v kufru by nebyl při ruce. Podle hasičů stačí i dvoukilový práškový přístroj. Stojí kolem 500 korun, roční kontrola vyjde na 15 až 40 korun. Umístit se podle nich dá pod sedačku spolujezdce.

Zatímco hasicí přístroj by doprava jen doporučila, rezervní kolo chce z povinné výbavy vypustit. Místo toho by řidič musel mít prostředky k rychlé opravě. Přibýt by měla tužka, formulář o nehodě, měřicí pásmo, reflexní sprej a reflexní vesta by měla být v blízkosti řidiče. Změny v povinné výbavě vycházejí z dílny odstupujícího ministra Aleše Řebíčka. Zda je posvětí i nový šéf resortu Petr Bendl, se neví. Změny by mohly platit od 1. července.