V Jeseníkách odstartovala extrémní armádní soutěž

Jeseník - V Jeseníkách na Ovčárně začalo čtyřdenní mezinárodní Mistrovství světa Armády České republiky v zimním přírodním víceboji - Winter Survival 2009. Nejtěžší sportovní soutěže české armády se zúčastní 57 vojáků z Česka, Německa, Belgie, Polska a Slovenska. Klání, při kterém vojáci musejí prokázat svou zdatnost a odolnost v extrémních podmínkách, se v Jeseníkách koná již popatnácté.

Ve slunných Jeseníkách začal závod ranní disciplínou ski cross, při níž si nejlépe vedli příslušníci pořádající brněnské Univerzity obrany a vojáci z Náměště nad Oslavou. Závod bude odpoledne pokračovat převozem raněného. Vojáci musí na lyžích vystoupat na Praděd, který je nejvyšším vrcholem Jeseníků, a odtud přepravit figuranta na speciálních nosítkách do sedla.

Nejnáročnější část závodu vyvrcholí zítřejší dvoudenní královskou disciplínou - padesátikilometrovým přesunem náročným zimním terénem jesenických hor. Závodníci přitom ponesou 15 kilogramů povinné výstroje a budou muset strávit jednu noc v přírodních podmínkách.

Mluvčí závodu Pavel Pazdera uvedl, že zimní víceboj simuluje činnost vojenské hlídky v zimním horském terénu. Soutěž tříčlenných družstev vyžaduje podle něj od závodníků vysokou úroveň individuálních schopností a dovedností, ale i týmovou spolupráci. „Tento voják je tak připravený, že mu nevadí žádné vysoké hory, žádná zima, žádné teplo. Je to perfektně připravený profesionální voják naší armády,“ dodal hlavní organizátor Josef Dřímal.

Jednotlivé etapy závodu se budou konat od pondělí do čtvrtka. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže se uskuteční v pátek. Klání pořádá generální štáb české armády a Univerzita obrany v Brně.
Zahájení armádní soutěže Winter Survival 2009
Zahájení armádní soutěže Winter Survival 2009
Více fotek
  • Zahájení armádní soutěže Winter Survival 2009 autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/640/63920.jpg
  • Souěžící voják Winter Survival 2009 autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/640/63917.jpg