Alternativa systému GPS začne v ČR fungovat možná od roku 2013

Praha - Vláda dnes schválila zavádění chystaného satelitní systém Galileo do státní správy. Zabezpečené služby systému má využívat především policie, armáda a tajné služby. Navigační systém bude alternativou k americkému vojenského systému GPS. Jeho nejznámější službou budou navigační služby řidičům. Systém vyjde evropské daňové poplatníky na 3,5 miliardy eur (cca 97 miliard Kč).

Základem zabezpečené části Galilea, tzv. Public Regulated Service - PRS, bude šifrovaný signál, který bude odolný vůči rušení. Přijímat ho bude moci pouze držitel příslušného klíče. Například policie tím má získat technický náskok před organizovaným zločinem nebo teroristy. Služby pro veřejnost šifrované nebudou.

Do budoucna se podle ministra dopravy Petra Bendla rovněž počítá s využitím Galilea pro veřejnost a také jako součást hybridního systému výběru elektronického mýta. Česká republika by měla systém začít používat v roce 2013.

Možná nejambicióznější technologický projekt Evropské unie v dějinách provázely od samého začátku problémy. Vybudování navigačního systému mělo původně zajistit, a to i finančně, konsorcium soukromých firem. To se ale po čase rozpadlo. Zúčastněné společnosti měly především obavy o finanční návratnost celého projektu. Iniciativu tak převzala Evropská unie, která se po celé řadě složitých jednání shodla, že Galileo zaplatí z unijního rozpočtu, tedy z peněz daňových poplatníků.