Soud potvrdil podmíněný trest za padělky Harryho Pottera

Praha - Šéf Ottova nakladatelství Vlastimil Svoboda obžalovaný za prodej pirátských výtisků knihy Harry Potter a Ohnivý pohár odešel dnes od odvolacího pražského městského soudu opět s podmíněným trestem. Justiční senát mu potvrdil roční trest s odkladem na zkušební dobu 2,5 roku a peněžitý trest 300 000 korun. Odvolací soud mu už v květnu 2008 uložil stejný trest, Nejvyšší soud ale nařídil nové projednání kauzy. Dnešní rozhodnutí soudu je pravomocné. Proti němu je možné pouze dovolání u Nejvyššího soudu.

Žalobci vinili Svobodu z toho, že nechal jako ředitel Ottova nakladatelství bez svolení vytisknout, následně vydat a prodat nejméně 9600 výtisků knihy. Podle spisu tak značně poškodil autorku díla Joanne Rowlingovou a nakladatelství Albatros, které vlastní ke knize autorská práva.

Na padělané knihy se přišlo náhodou

Knihy o malém čarodějnickém učni prý nechal vytisknout v Žilině a dopravit do České republiky, kde je distributoři Ottova nakladatelství od konce roku 2001 podomně prodávali. Svoboda se u soudu obhajoval tím, že se padělky tiskly na Slovensku a byly určeny pro tamější prodej. 

Na padělky se přišlo náhodou. Zaměstnanci Albatrosu je našli až v roce 2004 při obchodní prohlídce skladu třebíčského distributora. Potom objevili i další místa s pirátskými výtisky, například v pražských Počernicích. Distributoři je údajně prodávali za 100 korun, zatímco licencované vydání stálo kolem 490 korun.

Logo nakladatelství Albatros na knihách o Harrym Potterovi
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24