Klaus i přes výhrady podepsal nový trestní zákoník

Praha - Prezident Václav Klaus dnes podepsal nový trestní zákoník. K přijaté legislativní normě má ale výhrady, které uveřejnil na svých internetových stránkách. Klaus ocenil kodifikaci trestního práva, která ukončí platnost dosud existujícího a mnohokrát novelizovaného socialistického zákoníku z roku 1961. Přesto novému kodexu vytýká nedostatečné odlišení sazeb za násilnou trestnou činnost od nenásilné, snížení věkové hranice trestní odpovědnosti a sexuální svobody nebo nedostatečné využití alternativních trestů. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) ale již před časem přislíbil, že připraví novelu, která se třeba právě problematikou věkových hranic bude zabývat.

Klausovi vadí, že násilná trestná činnost není razantněji odlišena od nenásilných trestných činů. „To, že trestní zákon nebude začínat trestnými činy proti republice (jako dosud), ale vraždou a dalšími trestnými činy proti lidskému životu a zdraví, je pouhý kosmetický úkrok, bez jakéhokoli významu pro právní praxi,“ píše Klaus ve svém hodnocení.

Snížení hranice trestní odpovědnosti a zákonem povolené sexuální svobody z 15 let na 14 považuje hlava státu za „nešťastný důsledek momentální nálady části Poslanecké sněmovny". Rovněž jako nedostatečné hodnotí Klaus zakotvení alternativních trestů za méně závažnou trestnou činnost. V závěru svého prohlášení vyzývá k odborné debatě před slíbenou novelizací.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) chce co nejdříve připravit novelu, která by trestní odpovědnost opět o rok zvýšila. Jde totiž o kroky, kterými senátoři za KDU-ČSL podmínili svůj souhlas s novým zákoníkem. Také jim i senátorům z některých dalších stran totiž vadilo, že snížením hranice trestní odpovědnosti z 15 na 14 let se také snížila hranice pro legální sexuální styk.

Ve světle Klausových výtek je přitom jednou ze zajímavostí zákoníku, že třeba za méně závažnou trestnou činnost, například za drobné krádeže, umožňuje alternativní trest domácího vězení až na dva roky pod elektronickým dohledem prostřednictvím náramku s čipem.

Jiří Pospíšil
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24